Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób w lutym 2017 r. wyniosło 5976,2 tys. osób – podał dziś w komunikacie GUS. To więcej o 4,6 proc. w stosunku do wyniku z ubiegłego roku.
Dane za luty pokazują, z jak silną poprawą na rynku pracy mamy do czynienia. Pomimo trwania zimy, zostały przełamane cykliczne trendy sezonowe i pojawiły się wyraźne wzrosty zatrudnienia. A obecne rekordy to nie koniec poprawy, bo nadchodzi na rynku pracy wiosna, a wraz z nią nowy boom rekrutacyjny. Z naszych badań wynika, że w najbliższych miesiącach zwiększenie zatrudnienia planuje 29,7 proc. dużych i 17 proc. średnich przedsiębiorstw. W największym stopniu zapotrzebowanie na nowe kadry będzie odczuwalne po stronie pracowników niewykwalifikowanych i średniego szczebla.
Główny Urząd Statystyczny podał również, że w lutym przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4 proc. r/r i wyniosło 4304,95 zł brutto.Od początku roku obserwujemy dynamikę wzrostu wynagrodzeń w okolicach 4 proc. r/r, ale należy się spodziewać, że wraz z kolejnymi miesiącami będzie ona przyspieszać i zbliżać się do poziomów 5 proc. Nasze badania pokazują, że w nadchodzących miesiącach pojawi się dobry klimat do podwyżek. 26,7 proc. dużych i 25 proc. średnich firm planuje zwiększenie wynagrodzeń, co stanowi najwyższe wskazanie od 2013 roku – podkreśla Andrzej Kubisiak i dodaje: Rosnąca dynamika będzie szczególnie ważna z perspektywy pracowników, bo równolegle obserwujemy wyraźny wzrost inflacji. Wynosi ona obecnie 2,2 proc. i jest najwyższa od 2012 roku. Oznacza to, że wzrost cen, który najbardziej odczuwalny jest po stronie żywności, paliw i środków transportu, wyraźnie zaczyna ograniczać realną poprawę płac.