Koniunktura na rynku pracy przełamuje sezonowe trendy

Andrzej Kubisiak
Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz w Work Service S.A.
Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz w Work Service S.A. Work Service
Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że zatrudnienie w średnich i dużych przedsiębiorstwach wzrosło o 4,6 proc. r/r, a wynagrodzenia w ciągu roku poprawiły się o 4 proc. i wyniosły 4304,95 zł. Pozytywnym sygnałem jest wyraźny wzrost zatrudnienia, pomimo trwającej zimy. Szczególnie, że perspektywy na kolejne miesiące są jeszcze lepsze, bo duże i średnie firmy planują rekordowe rekrutacje i podwyżki płac. Szczególnie poprawa wynagrodzeń zyskuje na znaczeniu wobec najwyższej od 5 lat inflacji.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób w lutym 2017 r. wyniosło 5976,2 tys. osób – podał dziś w komunikacie GUS. To więcej o 4,6 proc. w stosunku do wyniku z ubiegłego roku.

Dane za luty pokazują, z jak silną poprawą na rynku pracy mamy do czynienia. Pomimo trwania zimy, zostały przełamane cykliczne trendy sezonowe i pojawiły się wyraźne wzrosty zatrudnienia. A obecne rekordy to nie koniec poprawy, bo nadchodzi na rynku pracy wiosna, a wraz z nią nowy boom rekrutacyjny. Z naszych badań wynika, że w najbliższych miesiącach zwiększenie zatrudnienia planuje 29,7 proc. dużych i 17 proc. średnich przedsiębiorstw. W największym stopniu zapotrzebowanie na nowe kadry będzie odczuwalne po stronie pracowników niewykwalifikowanych i średniego szczebla.

Główny Urząd Statystyczny podał również, że w lutym przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4 proc. r/r i wyniosło 4304,95 zł brutto.

Od początku roku obserwujemy dynamikę wzrostu wynagrodzeń w okolicach 4 proc. r/r, ale należy się spodziewać, że wraz z kolejnymi miesiącami będzie ona przyspieszać i zbliżać się do poziomów 5 proc. Nasze badania pokazują, że w nadchodzących miesiącach pojawi się dobry klimat do podwyżek. 26,7 proc. dużych i 25 proc. średnich firm planuje zwiększenie wynagrodzeń, co stanowi najwyższe wskazanie od 2013 roku – podkreśla Andrzej Kubisiak i dodaje: Rosnąca dynamika będzie szczególnie ważna z perspektywy pracowników, bo równolegle obserwujemy wyraźny wzrost inflacji. Wynosi ona obecnie 2,2 proc. i jest najwyższa od 2012 roku. Oznacza to, że wzrost cen, który najbardziej odczuwalny jest po stronie żywności, paliw i środków transportu, wyraźnie zaczyna ograniczać realną poprawę płac.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu