Konto bankowe dla osób z Ukrainy. Oferty w Polsce - jakie dokumenty są potrzebne? Konto jest niezbędne, aby otrzymać świadczenia

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Ukraińcy mogą otworzyć konto bankowe w Polsce na specjalnych warunkach.
Ukraińcy mogą otworzyć konto bankowe w Polsce na specjalnych warunkach. Arkadiusz Lawrywianiec / Polskapresse
Ukraińcy mogą otworzyć konto bankowe w Polsce na specjalnych warunkach. Banki przygotowały specjalne oferty oraz uproszczone procedury wnioskowania. Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy ułatwia Ukraińcom życie oraz możliwość załatwienia niezbędnych spraw, a także pobieranie świadczeń socjalnych. Jakie rozwiązania przygotowały banki dla Ukraińców?

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy dla Ukraińców ułatwia funkcjonowanie w Polsce

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) dostępny w standardowej ofercie każdego banku to dziś absolutny must-have każdego obywatela. Co prawda są tacy, którzy radzą sobie bez niego, ale z raportu NBP „Zwyczaje płatnicze w Polsce w 2020 roku” wynika, że 9 na 10 Polaków posiada co najmniej jeden rachunek bankowy. Dla uchodźców z Ukrainy konto w banku ma kilka istotnych zalet. Jakich?

- Jeśli ktoś myśli o stałym pobycie w naszym kraju, własne konto z pewnością mu się przyda – większość pracodawców może wymagać podania jego numeru i wyrażenia zgody na przekazywanie wynagrodzenia na rachunek bankowy. Oprócz tego ROR umożliwia założenie Profilu Zaufanego, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w systemach administracji publicznej i szybko załatwiać sprawy urzędowe online - mówi Tomasz Dąbrowski, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Notus Finanse.

Kolejną dużą zaletą posiadania konta w banku przez osoby z Ukrainy chcące zatrzymać się przez jakiś czas w naszym kraju, jest możliwość odbierania przysługujących im świadczeń, zasiłków i dopłat w bezpieczny i wygodny sposób, prosto na indywidualny rachunek bankowy.

O te świadczenia mogą ubiegać się uchodźcy po otrzymaniu numeru PESEL

Polskie banki przyszykowały specjalne oferty dla Ukraińców

W związku z wybuchem wojny w Ukrainie i dużym napływem uchodźców, polskie banki szybko wprowadziły do swoich ofert dedykowane im rozwiązania.

- Duża liczba Ukraińców w naszym kraju poniekąd „wymusiła” działanie na polskich bankach. Na początku marca został opublikowany „Komunikat dot. stanowiska KNF w sprawie usług bankowych dla uchodźców z Ukrainy”, w którym Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wspomniał o konieczności przygotowania dla nich oferty umożliwiającej szybkie otwarcie podstawowego rachunku bankowego wraz z obsługą karty płatniczej, który byłby darmowy - podkreśla Katarzyna Głogowska, ekspert ZFPF, Credipass.

Banki zdecydowały się na szereg rozwiązań dedykowanych specjalnie dla Ukraińców:

  • umożliwienie obsługi w języku ukraińskim w oddziałach, na infoliniach oraz przez Internet. Część z banków przygotowało także dokumenty i formularze do wypełnienia po ukraińsku,
  • uproszczenie procedury otwarcia konta bankowego (mniejsze wymogi niż w przypadku innych cudzoziemców),
  • możliwość założenia konta tymczasowego, którzy nie są w stanie dostarczyć kompletu wymaganych dokumentów,
  • bezpłatne prowadzenie rachunku (najczęściej przez okres do 6 lub 12 miesięcy),
  • brak prowizji przy wypłatach z bankomatów i przelewach wykonywanych na Ukrainę.

Otwarcie konta w banku przez Ukraińca. Jakie dokumenty należy przygotować?

Większość banków wymaga od uchodźców chcących otworzyć konto osobistej wizyty w oddziale. Wiele banków deklaruje, że ich konsultanci są przygotowani do obsługi klienta w języku angielskim, a ostatnio również w języku ukraińskim. Zdarza się też, że za pośrednictwem infolinii można umówić się na rozmowę w oddziale, a bank zadba o to, by w danym terminie w placówce był obecny pracownik mówiący w języku, który zrozumie potencjalny klient.

Nowy telefon? Złap okazję!

Materiały promocyjne partnera

Podstawą jest potwierdzenie tożsamości. Polskie banki w przypadku obywateli Ukrainy akceptują aktualnie wiele różnych dokumentów wydanych zarówno przez Ukraińskie urzędy, jak i te polskie.

- Obowiązujące przepisy jednoznacznie nie regulują, na podstawie jakich dokumentów banki powinny weryfikować tożsamość klientów. W związku z tym ustalają własne wymogi. Dla pewności dobrze jest wcześniej wejść na stronę banku i sprawdzić, jakie dokumenty są akceptowane przez dany podmiot. Pomóc w tym przypadku może również pośrednik finansowy, który doskonale zna aktualne oferty banków - wyjaśnia Katarzyna Głogowska, ekspert ZFPF, Credipass.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu