Urzędnicy unijni w Brukseli wciąż ustalają, obywatele których krajów będą mogli swobodnie wjeżdżać do krajów w Strefie Schengen. Otwarcie międzynarodowych granic Unii Europejskiej ma nastąpić już 1 lipca 2020 r. choć już wiadomo, że termin ten może nie zostać dotrzymany z powodu wielu kontrowersji.
Członkami strefy Schengen są wszystkie kraje UE poza pięcioma państwami: Irlandia utrzymuje w mocy klauzulę opt-out i zarządza własną wspólną strefą podróżowania, a Bułgaria, Chorwacja, Cypr i Rumunia mają przystąpić do strefy Schengen. Cztery kraje spoza UE należące do strefy Schengen to Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein.
Okazało się, że pierwotnie powstały dwie listy państw: jedna to lista, które zostaną zaakceptowane od 1 lipca 2020 r. i druga, na której znalazły się państwa oczekujące w kolejce na zgodę na przekroczenie granic unijnych.
Projekt list wzbudził kontrowersje po tym, jak okazało się, że Stany Zjednoczone - kraj, który najbardziej ucierpiał na świecie z ponad 2,4 milionami przypadków koronawirusa, znalazł się na drugiej liście (z utrzymanym zakazem wjazdu dla obywateli USA).
Euronews podał informację ze źródeł dyplomatycznych UE, że najnowszy projekt wykazu krajów, dla których granice UE będą otwarte, potwierdza, że Brazylia, USA i Rosja nie znajdują się na liście zatwierdzonych. Co ciekawe, na liście są Chiny pod pewnymi warunkami.
Najnowszy projekt listy został uzgodniony przez państwa Unii Europejskiej jeszcze w piątek zawiera 15 krajów. Wcześniej w czwartek serwis Euronews informował, że kraje UE omawiały projekt listy składającej się z 54 krajów.
Decyzja o otwarciu granic jeszcze w Brukseli nie zapadła. Nastąpi to wtedy, gdy UE porozumie się z krajami znajdującymi się na krótkiej liście.
Lista krajów, których obywatele będą mogli wjechać do Unii Europejskiej zgodnie z projektem Komisji Europejskiej, jest następująca:
- Algieria
- Australia
- Kanada
- Gruzja
- Japonia
- Czarnogóra
- Maroko
- Nowa Zelandia
- Rwanda
- Serbia
- Korea Południowa
- Tajlandia
- Tunezja
- Urugwaj
- Chiny * pod warunkiem potwierdzenia wzajemności
Według Komisji Europejskiej do końca okresu przejściowego Brexitu (31.12.2020 r.) obywatele Wielkiej Brytanii będą nadal traktowani tak samo jak obywatele UE.
