Minister rodziny, pracy i polityki społecznej mówiła czwartek, 17.09.2020 r., w Radiu Plus o wprowadzeniu przepisów, które na stałe uregulują zdalną formę pracy.
- Praca zdalna będzie mogła być tez na wniosek pracownika, bo dzisiaj jest tylko na wniosek pracodawcy. Również będziemy wypracowywali stronę finansową, czy ewentualnie koszty i w jakiej wysokości pracodawca ma ponieść - mówiła minister Marlena Maląg. Do rozstrzygnięcia pozostałyby też takie aspekty jak choćby bezpieczeństwo i higiena pracy.
Jak dodała szefowa resortu rodziny, ministerstwo zwróciło się do zespołu prawa pracy w Radzie Dialogu Społecznego z propozycją wypracowania wspólnego rozwiązania, które pogodzi interesy pracowników i pracodawców.
- Zależy nam na tym, ze jeżeli rozwiązanie wejdzie do Kodeksu pracy to będą to regulacje, które zadowolą obie strony. Będziemy rozmawiać na temat kosztów, bezpieczeństwa, stworzenia stanowiska pracy, czy np. wprowadzając pracę zdalną będzie trzeba porozumieć się ze związkami zawodowymi - dodała minister rodziny.
Jak wynika z badań opinii publicznej, bardzo wielu Polaków polubiło pracę zdalną. Wyzwania stojące przed administracją oraz legislacją to także nadążanie za zmianami społecznymi, które pandemia zdecydowanie przyspieszyła. Zatem prace nad modyfikacją zapisów w Kodeksie pracy są jak najbardziej wskazane.
