Koszty inwestycji w OZE są zbyt wysokie? Tak uważa 63 proc. ankietowanych Polaków. Jaka jest cena instalacji paneli fotowoltaicznych?

Justyna Madan
Justyna Madan
63 proc. ankietowanych Polaków uważa, że instalacja OZE jest za droga. Sprawdzamy ile to kosztuje
63 proc. ankietowanych Polaków uważa, że instalacja OZE jest za droga. Sprawdzamy ile to kosztuje 123rf
Udostępnij:
Aż 63 proc. ankietowanych Polaków uważa, że koszty inwestycji w urządzenia OZE są zbyt wysokie – tak wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia oraz dr hab. Magdalenę Sobocińską z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Sprawdzamy ile kosztuje instalacja paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie domowym i czy to się opłaca.

Na koniec listopada 2021 r. moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii wyniosła prawie 16,3 GW. To wzrost o 36 proc. w porównaniu do listopada 2020. Słońce jest obecnie największym źródłem energii elektrycznej z OZE. W listopadzie minionego roku powstało ponad 48 tys. nowych instalacji z wykorzystaniem OZE i niemal wszystkie dotyczyły fotowoltaiki.

Jednak, jak wynika z badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia oraz dr hab. Magdalenę Sobocińską z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, aż 63 proc. respondentów uważa, że „barierą zwiększania zakresu korzystania ze źródeł odnawialnej energii w naszym kraju są przede wszystkim wysokie koszty inwestycji w urządzenia umożliwiające korzystanie z OZE”.

Nie wszyscy Polacy są przekonani do OZE

Jakie czynniki zniechęcają Polaków do instalowania urządzeń Odnawialnych Źródeł Energii?

  • Niewystarczające wsparcie ze strony państw (52 proc. ankietowanych);
  • bariery techniczne związane z przyłączeniem nowych źródeł energii (37 proc.);
  • bariery biurokratyczne (34 proc.);
  • zbyt mało informacji o ofercie (31 proc.);
  • brak zainteresowania ludzi energią odnawialną (29 proc.);
  • niedostateczna edukacja konsumencka (28 proc.).

Co czwarty badany Polak (26 proc.) nie jest przekonany, czy korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych (OZE) przyczyni się do rozwiązania globalnych problemów związanych z klimatem. Ci, którzy wybierają energię odnawialną, robią to głównie ze względu na możliwe oszczędności – informuje ARC Rynek i Opinia.

Dr hab. Magdalena Sobocińska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu podkreśliła, że „wdrażanie modelu zrównoważonej konsumpcji staje się szczególnie istotne w kontekście tego, iż udział w nadmiernym zużyciu surowców naturalnych mają nie tylko różnego typu przedsiębiorstwa, ale również konsumenci.”

Badanie zrealizowała na przełomie lipca i sierpnia 2021 r. firma ARC Rynek i Opinia metodą CAWI wśród 1020 Polaków w wieku 18-65 lat. Objęło próbę reprezentatywną pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS.

Ile kosztuje instalacja paneli fotowoltaicznych?

Koszty fotowoltaiki są uzależnione od wielu czynników, przede wszystkim od mocy instalacji dobranej na podstawie rocznego zużycia energii w danym gospodarstwie domowym.

Na cenę mają wpływ przede wszystkim: technologia i sprawność paneli fotowoltaicznych, jakość komponentów instalacji w tym inwertera, systemów montażowych czy zabezpieczeń przeciwpożarowych. Do tego dochodzi jeszcze gwarancja i serwis. Z tego powodu koszty instalacji na rynku bywają bardzo różne – wyjaśnia Arleta Czekaj-Kwiecień, dyrektor sprzedaży w Columbus Energy S.A.

Średnie ceny instalacji o mocy 5 kW, dla przeciętnego domu jednorodzinnego, wahają się między 20-30 tys. zł. Przy dobrze dobranej instalacji, pokrywającej zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego, rachunki za energię spadają nawet o 90 proc. do niezbędnych opłat stałych.

W obowiązującym obecnie systemie opustów oraz po uwzględnieniu dotacji i ulgi termomodernizacyjnej, taka instalacja może zwrócić się nawet w ciągu 5-6 lat. Przy czym należy podkreślić, że fotowoltaika zamontowana po 1 kwietnia 2022 r., gdy zmieni się system wsparcia prosumentów, będzie bardziej opłacalna wraz z dodatkowymi urządzeniami zwiększającymi autokonsumpcję energii, jak pompa ciepła czy magazyn energii. Bez nich okres zwrotu z inwestycji będzie nieco wydłużony – podkreśla Arleta Czekaj-Kwiecień.

Na co trzeba zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na PV w swoim domu?

Przede wszystkim przed podjęciem decyzji należy wykonać audyt, podczas którego przedstawiciel firmy instalatorskiej zweryfikuje zapotrzebowanie na energię oraz najkorzystniejsze możliwości ustawienia i montażu paneli.

Należy o to zadbać, gdyż od tego będą zależały późniejsze uzyski energii z instalacji. Prawidłowo zaprojektowana i optymalnie dobrana do zapotrzebowania instalacja będzie w stanie w krótkim czasie generować oszczędności – mówi podkreśla Arleta Czekaj-Kwiecień.

Ważny jest też dobór samych modułów. Jak dodaje dyrektor sprzedaży w Columbus Energy S.A. „na rynku dostępne są oferty szeregu producentów, wykonane w innych technologiach, czasami znacząco różniące się ceną. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry takie jak sprawność czy gęstość mocy, które bezpośrednio wpływają na ilość produkowanej energii. Polecam także zweryfikować wykonawców pod kątem gwarancji i serwisu, jaki zapewniają.”

Instalacja fotowoltaiczna to system, który będzie nam służył przez minimum 30 lat, warto w tym czasie mieć opiekę pewnego i sprawdzonego dostawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie