Przygotowania do odbudowy Ukrainy
Paweł Kowal, pełnomocnik rządu Polski ds. odbudowy Ukrainy, podczas swojej wizyty w Waszyngtonie spotkał się z kluczowymi postaciami amerykańskiej polityki, aby omówić przygotowania do odbudowy Ukrainy. Jak sam podkreśla, proces ten wchodzi w kluczową fazę, a jego rozpoczęcie planowane jest na drugą połowę 2025 roku.
– W tej chwili wygląda na to, że wszyscy przygotowują się na odbudowę w przyszłym roku, że to już wkrótce ruszy. Ja oceniam, że to ruszy w drugiej połowie przyszłego roku – powiedział poseł KO.
Kowal zaznacza, że kluczowym elementem w rozmowach z amerykańskimi politykami jest przesłanie dotyczące nieuznawania zmian granic siłą. To stanowisko ma na celu zapobieżenie przyszłym konfliktom w Europie.
– To, co mam najważniejszego do przekazania decydentom w Ameryce, to: „pamiętajcie, że mogą być różne rozwiązania z Ukrainą, ale nie można uznawać prawnie zmian granic". Dlatego że to jest uznanie rewizjonizmu i to jest początek nowej wojny w Europie, i chciałbym, żeby to do wszystkich dotarło – zaznaczył.
Wyzwania polityczne i geopolityczne
Kowal podkreśla, że wojna w Ukrainie nie zakończy się szybko, a kluczowe będzie zawieszenie broni oraz warunki, na jakich zostanie ono osiągnięte. Zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia związane z "odmrożeniem" konfliktu przez Rosję.
– Być może będzie takie zawieszenie broni, może inne. Sygnały od osób, które będą zaangażowane (po stronie amerykańskiej - PAP) w ten proces polityczny w Europie Wschodniej, są dobre: to (kandydat na sekretarza stanu) Marco Rubio, to (przyszły wysłannik ds. Ukrainy i Rosji) generał (Keith) Kellogg, to (przyszły doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA) Mike Waltz. My tych polityków znamy, wiemy, jakie mają poglądy, którzy są mocno zorientowani proatlantycko i wiedzą o zaangażowaniu Polski. Z punktu widzenia polskiego interesu to dobrze i jesteśmy gotowi z nimi współpracować – powiedział.
Kowal uspokaja również obawy dotyczące administracji Trumpa i jej podejścia do NATO, podkreślając, że nie ma obecnie planów wycofania USA z Sojuszu.
– Z czego my tu robimy sensację? Czy ma być wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską? Trump powiedział coś oczywistego: że chce mieć dobre stosunki handlowe z Europą. To jest już kwestia jakiegoś procesu negocjacji, procesu politycznego. Nie patrzmy na administrację Trumpa jak na wrogów. Ja w ogóle nie rozważam niczego innego niż superrelacje handlowe między Unią Europejską i Stanami – powiedział.
Rola polski w odbudowie Ukrainy
Polska ma odegrać kluczową rolę w odbudowie Ukrainy, stając się hubem logistycznym dla tego procesu. Kowal podkreśla, że Polska nie jest zapóźniona w przygotowaniach, ale apeluje o większe zaangażowanie polskich firm. – Polska będzie hubem logistycznym w jeszcze większym stopniu niż wcześniej. Właściwie trudno sobie wyobrazić tę odbudowę bez Polski – zaznaczył.
Kowal zwraca uwagę na potrzebę większego zaangażowania polskich przedsiębiorstw w proces odbudowy, wskazując, że obecnie zgłosiło się ich kilkaset, co jest niewystarczające.
– Mamy większe możliwości, niż w tej chwili wykorzystujemy. Apeluję ciągle do firm, żeby się zgłaszały, potrzebujemy więcej chętnych firm (...) Bo ta odbudowa nie będzie wyglądała tak, że ktoś będzie komuś rozdawał dolary w gotówce. Będą instrumenty finansowe, będą do tego rozwiązania prawne – powiedział.
źródło: PAP
