Kreml przejmuje rynek piwa. Co dalej z browarami?

Barbara Wesoła
Opracowanie:
AB InBev, belgijski lider rynku piwnego, znany z marek takich jak Stella Artois, Budweiser, czy Leffe, działał w Rosji w ramach joint venture z tureckim Anadolu Efes
AB InBev, belgijski lider rynku piwnego, znany z marek takich jak Stella Artois, Budweiser, czy Leffe, działał w Rosji w ramach joint venture z tureckim Anadolu Efes PAP EPA
Rosja przejęła kontrolę nad AB InBev Efes, jednym z największych producentów piwa na swoim rynku. Na mocy dekretu Władimira Putina belgijsko-tureckie joint venture trafiło pod tymczasowy zarząd rosyjskiej grupy Vmeste. To kolejne działanie Kremla, które utrudnia zachodnim firmom wycofanie się z kraju bez znaczących strat finansowych.

Spis treści

Rosja utrudnia wycofanie się zachodnich firm. Nowa strategia Kremla

Rosyjski rząd stosuje coraz bardziej restrykcyjne środki wobec firm z Zachodu, które chcą opuścić rynek. Wymaga m.in. obniżenia wartości sprzedaży aktywów o 60%, a także pozwala na przejęcie zarządu przez lokalne firmy.

Od momentu konfliktu na Ukrainie zachodnie korporacje starają się opuścić kraj z minimalnymi stratami lub też szukają sposobów na kontynuowanie działalności, jednocześnie chroniąc swoje aktywa, zyski i personel. Jak podaje Bloomberg, nie jest jasne, czy AB InBev zdoła całkowicie opuścić rosyjski rynek.

AB InBev i Anadolu Efes. Globalni giganci w garści Kremla

AB InBev, belgijski lider rynku piwnego, znany z marek takich jak Stella Artois, Budweiser, czy Leffe, działał w Rosji w ramach joint venture z tureckim Anadolu Efes.

Spółka, powstała w 2018 roku, była odpowiedzialna za produkcję popularnych marek w Rosji, takich jak Bud, Efes Pilsener czy Hoegaarden, oraz zarządzała 11 browarami w kluczowych lokalizacjach, w tym w Władywostoku, Kazaniu i Nowosybirsku.

W październiku 2024 roku obie firmy uzgodniły wymianę udziałów: Anadolu Efes miał przejąć rosyjski biznes, a AB InBev ukraiński. Jak podał Bloomberg, plan ten został zablokowany przez Kreml, a 30 grudnia Putin podpisał dekret, przekazując rosyjski oddział AB InBev Efes pod tymczasowe zarządzanie grupy Vmeste, utworzonej w sierpniu 2023 roku.

Dekret z 2023 roku narzędziem do opóźniania sprzedaży zagranicznych firm

W kwietniu 2023 roku Rosja wprowadziła dekret umożliwiający tymczasowe przejmowanie kontroli nad zagranicznymi firmami. Zarządca ma pełną kontrolę nad aktywami, z wyjątkiem prawa do ich sprzedaży. Jak zauważa Radio Free Europe/Radio Liberty, regulacje te znacząco utrudniły i opóźniły procesy sprzedaży firm takich jak Carlsberg czy Danone.

Carlsberg, który już w 2022 roku ogłosił zamiar sprzedaży swoich operacji w Rosji, mógł zakończyć transakcję dopiero w grudniu 2024 roku, po zdjęciu tymczasowego zarządu przez Kreml. Z kolei Heineken zrealizował sprzedaż swoich aktywów w sierpniu 2023 roku, po wcześniejszych komplikacjach wynikających z rosyjskich regulacji.

Putin przejmuje rynek piwa w Rosji

Rosyjskie działania wobec zachodnich firm pokazują, jak Kreml skutecznie wykorzystuje regulacje prawne do realizacji własnych interesów gospodarczych i politycznych. Przejęcie AB InBev Efes to kolejny krok w tej strategii. To ostatni z trzech największych zagranicznych producentów piwa w Rosji. Pozostałe dwa – Heineken i Carlsberg – już w 2022 roku ogłosiły zamiar sprzedaży swoich operacji, powołując się na wojnę w Ukrainie.

Jak podaje Radio Free Europe/Radio Liberty, Carlsberg zrealizował sprzedaż swoich aktywów dopiero w grudniu 2024 roku, po zdjęciu zarządu tymczasowego przez Putina. Heineken natomiast zakończył swoje działania w Rosji w sierpniu 2023 roku.


Źródło: Bloomberg, Rferl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu