Rynek finansów zmienia się na naszych oczach. W ciągu dekady nastąpił przełomowy rozwój technologii płatniczych: od płatności zbliżeniowych, przez BLIK, aż po cyfrowe portfele. W Polsce już ponad 80% konsumentów deklaruje, że najczęściej korzysta z płatności bezgotówkowych.[1] Karty, smartfony i zegarki wypierają gotówkę, ale mimo postępu, użytkownicy nadal poszukują rozwiązań jeszcze bardziej elastycznych, bezpiecznych, natychmiastowych i dostępnych globalnie, niezależnie od banku, waluty czy granicy. W tym kontekście kryptowaluty coraz częściej postrzegane są nie jako ciekawostka czy instrument spekulacyjny, ale jako realna alternatywa dla tradycyjnych metod płatności. Bitget Wallet, lider globalnego rynku portfeli Web3, sprawdził, jak w rzeczywistości wygląda adopcja kryptopłatności. W badaniu przeprowadzonym wśród 4 599 respondentów z różnych regionów świata przeanalizowano motywacje, oczekiwania i bariery, jakie napotykają użytkownicy kryptowalut.
Dlaczego użytkownicy wybierają kryptopłatności?
Tu nie ma raczej zaskoczenia. Głównym motywatorem jest szybkość i efektywność transakcji, którą wskazało aż 46% badanych. Dla wielu użytkowników kluczowe znaczenie ma również możliwość dokonywania płatności transgranicznych bez ograniczeń regionalnych (41%) oraz wygoda wynikająca z braku konieczności konwersji na waluty fiat (38%). Ale to nie wszystko. Niższe opłaty transakcyjne, możliwość płacenia w wielu walutach, prywatność i anonimowość, a także pełna niezależność od banków i instytucji finansowych to kolejne czynniki, które przyciągają użytkowników. Szczególnie na rynkach wschodzących, gdzie brak dostępu do tradycyjnych usług bankowych wciąż jest realnym problemem.
Globalna mapa motywacji
Raport pokazuje też ciekawe różnice regionalne. W Afryce i Azji Południowo-Wschodniej użytkownicy cenią przede wszystkim szybkość i bezpośredniość transakcji peer-to-peer. Kryptowaluty w naturalny sposób zastępują tam kosztowne i powolne przelewy międzynarodowe. W Ameryce Łacińskiej, gdzie szalejąca inflacja potrafi zjadać oszczędności, stable coiny to sposób na zachowanie wartości swoich aktywów i dostęp do globalnych systemów płatności. Inne zalety kryptotransakcji widzą z kolei w bardziej rozwiniętych gospodarkach, takich jak Japonia, USA, Australia czy Niemcy. Kryptowaluty są tam traktowane jako nowoczesne narzędzie do transakcji międzynarodowych, w których ważna jest przede wszystkim prywatność i brak pośredników. W Europie Wschodniej, w tym w Polsce, obserwujemy natomiast rosnące traktowanie krypto jako alternatywy dla tradycyjnego systemu finansowego, w tym możliwość wydawania kryptowalut bez przewalutowań, prowizji i pośredników.
Co spowalnia tę rewolucję?
Mimo wielu zalet, kryptopłatności wciąż nie są zjawiskiem powszechnym. Autorzy badania spróbowali zidentyfikować przyczyny tej sytuacji. Główną barierą dla wzrostu wykorzystania kryptowalut w rozliczeniach okazało się być ograniczone zaufanie użytkowników do rynku krypto. Mimo, że liderzy branży, tacy jak Bitget Wallet stale inwestują w systemy chroniące użytkowników i ich aktywa, aż 37% badanych obawia się ataków hakerskich i utraty środków, a 27% wskazuje na brak ochrony prawnej i procedur reklamacyjnych. Problemem pozostaje także zmienność rynku, szczególnie wahania kursów oraz wysokie opłaty w okresach przeciążenia sieci, które zniechęcają do korzystania z kryptowalut na co dzień. Dużym hamulcem jest też skomplikowana obsługa. 24% badanych przyznaje, że interfejsy portfeli i adresy kryptograficzne są zbyt trudne dla przeciętnego użytkownika. Aż 25% wskazuje na brak odpowiedniego wsparcia technicznego. Do tego wszystkiego dochodzi brak jasnych ram prawnych i polityki państw wobec kryptowalut. Skutecznie powstrzymuje to wielu przedsiębiorców i klientów przed pełnym wejściem w świat kryptopłatności.
Co dalej z kryptopłatnościami w Polsce?
Polacy od lat chętnie sięgają po nowe technologie - potwierdza to chociażby błyskawiczna kariera BLIKa, który w ciągu zaledwie dekady stał się najpopularniejszą formą płatności online w kraju. Coraz częściej żyjemy w trybie mobile-first, jesteśmy cyfrowi, wygodni i otwarci na innowacje. Choć kryptowaluty wciąż pozostają niszowym sposobem rozliczeń, ich potencjał rośnie. Coraz więcej osób inwestuje w cyfrowe aktywa, a według prognoz liczba użytkowników kryptowalut w Polsce ma wzrosnąć do 7,9 miliona w ciągu najbliższych czterech lat. Na wzrost popularności krypto może też wpłynąć zmieniające się otoczenie regulacyjne – zarówno na poziomie unijnym (np. rozporządzenie MiCA), jak i krajowym – oraz rozwój niezbędnej infrastruktury. W połączeniu z globalnym trendem wzrostu zaufania do rynku kryptowalut, wszystko to może oznaczać, że cyfrowe aktywa staną się wkrótce realną alternatywą w codziennych płatnościach.
Cały raport jest dostępny bezpłatnie pod tym linkiem.
Ostrzeżenie o ryzyku: Ceny aktywów cyfrowych mogą ulegać wahaniom i doświadczać zmienności. Inwestuj tylko tyle, ile możesz stracić. Może to mieć wpływ na wartość inwestycji i możliwe jest, że nie osiągniesz swoich celów finansowych lub nie będziesz w stanie odzyskać swojej głównej inwestycji. Należy zawsze zasięgać niezależnej porady finansowej i brać pod uwagę własne doświadczenie finansowe i sytuację finansową. Dotychczasowe rezultaty nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników. Bitget nie ponosi odpowiedzialności za żadne straty poniesione przez użytkownika. Żadne z tych informacji nie może być interpretowane jako porada finansowa.
[1] "Mobilny Portret Polaka", badanie przygotowane na zlecenie Departamentu Public Relations Banku Millennium.