Kto odpowiada za szkody wyrządzone sąsiadom? Nie tylko właściciel mieszkania!

Grzegorz Gajda
Grzegorz Gajda
Nie ma znaczenia, czy jesteśmy właścicielem, czy najemcą mieszkania lub domu. Jeśli wyrządzimy komuś szkodę, np. sąsiadom, to musimy pokryć koszty strat z własnej kieszeni. Istnieją jednak polisy chroniące nas w takich wypadkach. Za stosunkowo niewielką kwotę możemy zabezpieczyć się przed sporymi kosztami. Warto zadbać o to, by wbrew popularnemu powiedzeniu „Polak był mądry PRZED szkodą”.
  • Kto odpowiada za szkody wyrządzone sąsiadom?
  • Czy tylko właściciel mieszkania?
  • A co, gdy je wynajmujesz?
  • Sprawdź jak ustrzec się przed niechcianymi kosztami

Z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń "Wpływ ubezpieczeń na polską gospodarkę i społeczeństwo" wynika, że Polacy chętnie korzystają z ubezpieczeń majątkowych. W 2022 roku zawarto 71,2 mln takich polis. Zauważalny jest duży wzrost wypłat w ubezpieczeniach od ognia i innych żywiołów. Sięgnęły one 3,3 mld zł, czyli o 32 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Jak się zabezpieczyć na wypadek zniszczenia czyjegoś mienia?

Magdalena Węgiel-Kowalska, dyrektor Departamentu Prawnego LINK4, podkreśla:b- Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym obejmuje ochroną szkody na zdrowiu lub mieniu innych osób, do których doszło z winy ubezpieczonego w trakcie tzw. czynności życia prywatnego czyli codziennych aktywności, niezwiązanych z pracą zawodową. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego sprawca szkody powinien ją naprawić. Spoczywa na nim finansowa odpowiedzialność za powstałe straty, a poszkodowany ma prawo żądać wypłaty zadośćuczynienia za utracone zdrowie lub odszkodowania za straty materialne - wyjaśnia.

Ubezpieczenia domu i mieszkania niezbędne na co dzień

Zalanie domu bądź mieszkania to najczęstsza przyczyna szkód zgłaszanych ubezpieczycielom. Kolejna to pożary, jednak lista nieprzewidzianych sytuacji jest dużo dłuższa – od przepięcia, które może zniszczyć wszystkie sprzęty elektryczne, po wybuch gazu. Oczywiście, jeśli przestrzega się zasad bezpieczeństwa, ryzyko można zmniejszyć, ale trzeba pamiętać o polisie mieszkaniowej, która chroni nieruchomość przed zalaniem i pożarem. Wysokość wypłacanych odszkodowań z tytułu pożarów i innych żywiołów stale rośnie, szczególnie w sezonie grzewczym, który jest okresem największego zagrożenia pożarowego.

Blisko połowa pożarów budynków mieszkalnych w Polsce jest spowodowana przeciążoną lub niesprawną instalacją, nieprawidłową eksploatacją bądź wadami urządzeń grzewczych. W sezonie grzewczym liczba szkód z tych powodów rośnie dwukrotnie.

Obok strat materialnych pożary stanowią duże zagrożenie życia i zdrowia domowników dlatego np. LINK 4 od listopada rusza z nową akcją promocyjną, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa domów i mieszkań. Klienci, którzy kupią nową polisę „Dom” o wartości minimum 250 zł i zarejestrują się na stronie ubezpieczyciela, otrzymają także czujnik dymu. Urządzenie pomaga wykryć potencjalne zagrożenie pożarem.

- Łatwiej zapobiegać zagrożeniom, niż potem je „leczyć”. Dzięki reakcji czujnika domownicy mają czas, aby ewakuować się bezpiecznie z budynku i powiadomić służby ratownicze. Teraz w prosty sposób można od nas taki czujnik otrzymać i zapewnić sobie i bliskim więcej spokoju – mówi Agata Ambroziak-Rogulska, dyrektor Departamentu Produktu LINK4.

„Złota rączka” na telefon w pakiecie

Bardzo pomocnym dodatkiem do wspomnianej polisy jest także Assistance. To tzw. złota rączka na telefon. Umożliwia skorzystanie z usług fachowców, którzy w razie nagłych zdarzeń losowych pomogą w naprawie m.in. instalacji elektrycznej czy hydraulicznej. Dotyczy to także sytuacji, gdy np. na skutek włamania zostały uszkodzone zamki w drzwiach wejściowych czy okna lub potrzebujemy pomocy hydraulika, bo z pękniętej rury wypływa woda.

Co, jeśli ucierpi sąsiad?

Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym przydają się w wielu sytuacjach właścicielom i lokatorom wynajmowanych domów czy mieszkań. Można je łatwo kupić razem z ochroną nieruchomości. Jeżeli sprawca ma ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, odpowiedzialność finansową za spowodowane przez niego szkody przejmuje ubezpieczyciel.

Czasami nawet największa przezorność nie wystarcza. Jak to się mówi: wypadki chodzą po ludziach. Pęknięty wężyk spowoduje prawdziwą powódź u sąsiada z dołu, niezakręcony kran albo zlew pod brodzikiem zaleje komuś ściany i sufity, zwarcie w gniazdku wywoła pożar. Takie zagrożenia wcale nie są rzadkie: wyciek gazu, nieostrożne korzystanie z urządzeń grzewczych czy nagłe zwarcie w instalacji elektrycznej. A dotyczą nie tylko mieszkania właściciela, ale czasem nawet kilku sąsiadów. Jeśli mieszkanie lub dom ucierpiały w wyniku awarii, sąsiedzi również mogą ponieść duże straty, które sprawca będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.

Rozwiązaniem w takich sytuacjach jest posiadanie OC w życiu prywatnym razem z ubezpieczeniem nieruchomości od zdarzeń losowych. To połączenie, które może odciążyć nie tylko w przypadku niespodziewanych zdarzeń w domu czy w mieszkaniu, ale także w różnych sytuacjach w życiu codziennym.

W jakich przypadkach OC nas uratuje?

Agata Ambroziak-Rogulska dyrektor departamentu produktu w firmie LINK 4 wymienia: - OC mieszkaniowe przydaje w wielu mniej i bardziej oczywistych sytuacjach, związanych z posiadaniem i użytkowaniem nieruchomości, ale nie tylko. Odszkodowanie otrzymamy np. wtedy, kiedy nieumyślnie zalejemy sąsiada. W domu czy poza nim, ryzyko wyrządzenia szkody osobom trzecim zawsze istnieje. Jeśli np. dziecko wybije szybę w sklepie na osiedlu, ubezpieczony także nie poniesie finansowych konsekwencji z własnej kieszeni – tłumaczy.

Towarzystwo wypłaci odszkodowanie za zniszczenia spowodowane podczas zwykłej jazdy na rowerze czy hulajnodze, korzystaniu z drona czy rekreacyjnym graniu w piłkę w amatorskiej drużynie. Jeśli szkody spowodują dzieci lub pupile ubezpieczyciel również pokryje straty poniesione przez osoby trzecie. Co ważne, polisa OC w LINK4 obejmuje nie tylko zniszczenia mienia osoby trzeciej. Jeśli na terenie posesji wydarzy się wypadek, np. gdy z powodu śliskiego wejścia do domu listonosz przewróci się na schodach i złamie nogę, odszkodowanie pozwoli np. na pokrycie kosztów związanych z uszkodzeniami ciała, rekompensatą, rehabilitacją czy zakupem leków.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC mieszkaniowe?

Wysokość składki polisy OC może zależeć od kilku czynników. Pod uwagę bierze się przede wszystkim wysokość sumy ubezpieczenia. Na ich podstawie można poznać dokładną wysokość składki, korzystając z kalkulatora na stronie ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie OC mieszkania działa nie tylko w miejscu ubezpieczenia, ale też np. w przestrzeni publicznej. Może obowiązywać nie tylko na obszarze Polski, ale też Europy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu