Kupujesz pompę ciepła? Beneficjenci programu Czyste Powietrze mogą utracić dotację. Uważaj na nieuczciwych wykonawców, bo stracisz pieniądze

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od kwietnia wejdzie w życie program Czyste Powietrze z zapowiadanymi od dłuższego czasu zmianami. Przyszli beneficjenci muszą pilnować nie tylko dat składania wniosków, ale także własnego portfela! Okazuje się, że na rynku działa wielu nieuczciwych wykonawców, którzy oferują zakup i montaż pompy ciepła w tzw. promocji. Dowiedz się, jak wybrać wiarygodną firmę zajmującą się wymianą źródła ciepła i tym samym uniknąć spotkania z oszustem.

Spis treści

Planujesz zakup pompy ciepła? Uważaj na nieuczciwych wykonawców

Wybór dostawcy i firmy zajmującej się wymianą źródła ciepła to duża odpowiedzialność, która spoczywa na wnioskodawcy dotacji z programu Czyste Powietrze. Na czym może polegać potencjalne oszustwo? Szczególną czujność trzeba zachować w przypadku spotkania się z propozycją zakupu dużo tańszego urządzenia, niż wskazywałyby na to ceny rynkowe. Zdarza się, że do takiego zakupu dokładana jest usługa montażu gratis, co ma jeszcze bardziej zachęcić nas do skorzystania z „promocji”.

technik montuje pompę ciepła na elewacji domu
Pamiętaj: jeżeli ktoś proponuje ci montaż pomy ciepła „za darmo”, może to oznaczać, że ma wobec ciebie nieuczciwe zamiary. Getty Images/JulPo

Jak działania oszustów mogą wyglądać w praktyce? Oszuści wykorzystują mechanizm prefinansowania, na którym opiera się program Czyste Powietrze. W praktyce wygląda to tak, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) wypłaca dotację nie beneficjentowi, lecz firmom wykonawczym, które realizują inwestycję. Nieuczciwi wykonawcy przekonują nieświadome zagrożenia osoby, że dostaną pompę ciepła „za darmo”, a w rzeczywistości całe wsparcie finansowe idzie na konto firmy, która wykonuje zlecenie montażu. Najczęściej po osiągnięciu swojego celu, znikają bez śladu, zostawiając właściciela domu z wadliwym urządzeniem. Stąd apele o dokładną analizę ofert przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji.

Wybór firmy sprzedającej urządzenie oraz wykonującej jej montaż leży po stronie beneficjenta. Najwyższe dofinansowanie – z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła – może sięgnąć nawet 136 200 zł. Jeżeli spotkamy się z sytuacją, że ktoś oferuje usługę zupełnie za darmo, warto być czujnym i zachować ostrożność.

Pod żadnym pozorem nie podpisujmy pełnomocnictwa w ramach programu Czyste Powietrze! Jeśli wykonawca podsuwa dokument do podpisu bez możliwości zapoznania się z warunkami umowy – może to świadczyć o jego nieuczciwych zamiarach. Podpisując pełnomocnictwo, dajemy komuś prawo do dysponowania przyznaną nam dotacją. Na Facebooku można znaleźć grupę OSZUŚCI OZE, która zrzesza osoby poszkodowane przez nieuczciwych wykonawców. Oto jeden z przykładowych komentarzy:

To zwykli oszuści, ekipa montująca totalna porażka. Po montażu totalna olewka na klienta w razie awarii.

Walczę o zerwanie umowy, straszne, po prostu masakra.

Dlaczego pompa ciepła zużywa dużo prądu?

Wysokie rachunki za użytkowanie pompy ciepła z reguły mają jedną przyczynę: urządzenie zostało zamontowane w domu bez termomodernizacji. Pamiętajmy, że montowanie nowego źródła ciepła w domu, w którym przez szczeliny w oknach i drzwiach przedostaje się do środka zimne powietrze, mija się z celem. Nie wierzmy w zapewnienia fachowca, że w takim domu pompa ciepła będzie ekonomicznym rozwiązaniem. Tylko pełna termomodernizacja jest w stanie zagwarantować, że rachunki za ciepło w okresie grzewczym nie będą mocno zawyżone.

technik montujący pompę ciepła
Pamiętaj, aby nie podpisywać żadnego pełnomocnictwa – możesz w ten sposób stracić dotację! Getty Images/welcomia

Audyt energetyczny – dokument na wagę złota

W ramach programu Czyste Powietrze można dostać dotację na termomodernizację domu wraz z wymianą źródła ciepła. Ale pod pewnym warunkiem. Trzeba upewnić się, że wybór nowego źródła ciepła został wskazany zgodnie ze stanem budynku. Wykaże to audyt energetyczny.

Audytor – osoba zawodowo zajmująca się audytem energetycznym domów – sprawdzi stan techniczny domu i oceni go pod kątem trwałości i możliwości modernizacji. Następnie przyjrzy się oknom, sugerując czy trzeba je wymienić, a jeśli już – to na jakie. Audytor stwierdzi także, czy konieczne jest ocieplenie ścian i dachu, podając rodzaj i grubość termoizolacji. Koszt ekspertyzy jednego domu jednorodzinnego to ok. 1000-1200 zł.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto udać się do gminnego punktu konsultacyjno‐informacyjnego Czystego Powietrza i upewnić się, czy oferta przedstawiona przez wykonawcę jest zgodna z potrzebami domu. Tylko prawidłowo docieplony budynek z nowym źródłem ciepła możesz przynieść realne korzyści.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kupujesz pompę ciepła? Beneficjenci programu Czyste Powietrze mogą utracić dotację. Uważaj na nieuczciwych wykonawców, bo stracisz pieniądze - RegioDom.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu