Krótsza kwarantanna w Polsce. Od wtorku 7 dni!
Zmiany zostały ogłoszone już przed weekendem, ale dopiero w poniedziałek, 24 stycznia 2022 roku opublikowano nowe rozporządzenie dotyczące zasad i czasu przebywania na kwarantannie. Wchodzi w życie już od wtorku. Kwarantanna dla osób zdrowych będzie krótsza i nie będzie wynosić już 10 dni, a jedynie 7. Skrócony okres kwarantanny obejmie osoby skierowane na odosobnienie od 25 stycznia 2022 roku. Z rozporządzeniem można zapoznać się klikając tutaj.
Kwarantanna po nowemu. Jakie są powody jej skrócenia?
- ewolucja wirusa, nowe warianty wirusa są inne niż poprzednie
- w przypadku wariantów Delta i Omikron objawy pojawiają się szybciej
- Bardzo dużo osób jest teraz niestety w kwarantannie. To może powodować perturbacje gospodarcze. Dlatego chcemy kwarantannę skrócić, żeby było w niej jak najmniej osób, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo, że po wyjściu z niej osoba nie będzie zakażała innych - mówił Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia na antenie Polsat News. Zaznaczył także, że piąta fala pandemii znacząco różni się od poprzednich. Dla wariantu omikron okres zakaźności wynosi pięć dni.
Duża liczba pracowników na kwarantannie jest powodem problemów gospodarczych za granicą
Australijskie przedsiębiorstwa mają problem ze skompletowaniem zespołu pracowników. Duża liczba pracownik przebywa w izolacji (z powodu zakażenia) lub na kwarantannie (z powodu kontaktu z zakażonym). W supermarketach półki opustoszały, sklepy wprowadziły limity na liczbę sprzedawanych produktów dla jednego klienta, takich jak np. papier toaletowy. Problemem jest głównie brak kierowców oraz problemy z łańcuchami dostaw.
Amerykańskie Stowarzyszenie Dostawców szacuje, że w 2022 r. będzie brakować co najmniej 200 tys. kierowców. Informował o tym m.in. portal Sharerig. Według Voanews już obecnie liczba wakatów na stanowisku kierowcy ciężarówki to 80 tys. W Stanach Zjednoczonych 70% wszystkich towarów jest przewożonych właśnie ciężarówkami.
W Polsce kwarantanna jest traktowana jak zwolnienie lekarskie
Nie każdemu przysługuje prawo do świadczeń z tytułu przebywania na kwarantannie. Wynagrodzenie lub zasiłek za czas objęcia kwarantanną moją pobierać jedynie osoby zgłoszone do ubezpieczenia chorobowego.
W czasie kwarantanny pracownik może jednak świadczyć pracę zdalną na rzecz pracodawcy. Ustawodawca umożliwił pracę zdalną, jeśli pracodawca porozumie się z pracownikiem, a pracownik będzie mieć możliwości i narzędzia do pracy. Praca musi się także odbywać w warunkach bezpiecznych i higienicznych, ponieważ w trakcie pracy zdalnej również może zdarzyć się wypadek.
Takie rozwiązania pozwalają pracodawcom ograniczyć straty będące wynikiem przebywania pracowników na kwarantannie. Dla pracownika to krótszy czas, kiedy będzie mieć pomniejszone wynagrodzenie za pracę.
