Spis treści
Co trzeba zrobić, aby otrzymać zwrot nadpłaty podatku PIT?
Aby zwrotu nadpłaty otrzymać na rachunek bankowy – trzeba wcześniej zgłosić jego numer do organu podatkowego. Nie jest to konieczne, jeżeli rachunek wskazany we wcześniejszych latach nadal jest aktualny.
Gdy numeru jeszcze nie zgłaszaliśmy lub ten jest już nieaktualny - wystarczy go wskazać w aktualnie składanym zeznaniu rocznym. Jeżeli zeznanie zostało już złożone – możemy przesłać aktualizację z obecnymi danymi konta bankowego.
Jeżeli nie zgłosimy numeru rachunku bankowego – nadpłatę przyniesie do domu listonosz. Zostanie jednak pomniejszona o koszt przekazu pocztowego. To opłata, którą pobiera dla siebie Poczta Polska.
Jeżeli wysokość nadpłaty nie przekracza dwukrotnie kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, a nie wskazałeś rachunku, na który ma zostać zwrócona, to podlega ona zwrotowi w kasie – podje rządowa strona podatki.gov.pl.
Zwrot można również odebrać w kasie urzędu skarbowego. Aby jednak skorzystać z tej możliwości – trzeba poinformować o tym w składanym zeznaniu podatkowym.
Jeżeli podamy swoje dane kontaktowe, takie jak
- numer telefonu,
- adres e-mail
urząd łatwiej się z nami skontaktuje.
Zwrot PIT-u w 2024 r. Jak długo trzeba będzie czekać?
Jak szybko urzędy skarbowe zwracają nadpłatę podatku? Jeżeli rozliczaliśmy się przy pomocy papierowego formularza – administracja skarbowa ma 3 miesiące na zwrot podatku. Czas ten liczy się od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji.
Jeżeli PIT został złożony w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje (a taka możliwość będzie od 15 lutego) - urząd będzie mieć na zwrócenie pieniędzy 45 dni.
Posiadanie Karty Dużej Rodziny skraca czas zwrotu do 30 dni.
Mimo to w ubiegłym roku niektórzy podatnicy otrzymywali swoje pieniądze już w ciągu 10 dni. To dzięki automatyzacji większości zeznań składanych w usłudze Twój e-PIT.
Oczekując na zwrot nadpłaty możesz sprawdzić jej status logując się do e-Urzędu Skarbowego. Dostępna tam usługa „Zwroty podatków” umożliwia samodzielne uzyskać informację o statusie zwrotu, dacie dokonania zwrotu czy zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe – dowiadujemy się z oficjalnej, rządowej strony podatki.gov.pl.
