Lasy Państwowe: leśne moratorium to od 400 do 600 tys. m sześc. mniej pozyskanego drewna

PAP
Agnieszka Kamińska
Na początku sierpnia zakończyły się konsultacje dotyczące aktualizacji obszarów objętych ograniczeniami wycinki. Konsultacje te przeprowadziły regionalne dyrekcje w Białymstoku, Gdańsku, Krośnie, Radomiu i Wrocławiu, na terenie których znajdują się lasy objęte moratorium.
Na początku sierpnia zakończyły się konsultacje dotyczące aktualizacji obszarów objętych ograniczeniami wycinki. Konsultacje te przeprowadziły regionalne dyrekcje w Białymstoku, Gdańsku, Krośnie, Radomiu i Wrocławiu, na terenie których znajdują się lasy objęte moratorium. fot. Karolina Misztal/Polska Press
W wyniku styczniowego moratorium leśnego, wprowadzonego w 10 wybranych lokalizacjach, Lasy Państwowe odnotowują znaczący spadek w pozyskiwaniu drewna, sięgający od 400 do 600 tys. m. sześc., co przekłada się na około 40 mln zł mniejsze obroty Zakładów Usług Leśnych - informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Spis treści

W styczniu, na polecenie ministerstwa klimatu i środowiska, zainicjowano moratorium leśne mające na celu wstrzymanie lub ograniczenie wycinki drzew. Dotyczyło ono takich obszarów jak Bieszczady, Puszcza Borecka, Puszcza Świętokrzyska, Puszcza Augustowska, Puszcza Knyszyńska, Puszcza Karpacka, Puszcza Romincka, Trójmiejski Park Krajobrazowy oraz okolice Iwonicza-Zdroju i Wrocławia. Początkowo moratorium miało trwać pół roku, jednak w czerwcu zdecydowano o jego przedłużeniu do końca września.

Aktualizacja obszarów objętych ograniczeniami wycinki

Moratorium obejmowało łącznie 94 tys. ha lasów zarządzanych przez 28 nadleśnictw.

4 sierpnia zakończyły się konsultacje dotyczące aktualizacji obszarów objętych ograniczeniami wycinki. Koss podkreślił, że konsultacje te przeprowadziły regionalne dyrekcje w Białymstoku, Gdańsku, Krośnie, Radomiu i Wrocławiu, na terenie których znajdują się lasy objęte moratorium. "Podczas konsultacji zgłoszono dziesiątki tysięcy uwag, które obecnie są katalogowane. Planujemy opublikować je i odnieść się do nich pod koniec sierpnia" - wyjaśnia Koss.

Dyrektor Lasów Państwowych zaznaczył również, że obowiązujące moratorium skutkuje znacznym spadkiem ilości pozyskiwanego drewna, co bezpośrednio wpływa na mniejsze obroty Zakładów Usług Leśnych. W 2023 roku, w porównaniu do roku poprzedniego, odnotowano spadek pozyskania drewna o 6,7%, do poziomu ponad 41,6 mln m³.

Koss wskazał na potrzebę zmian w przepisach dotyczących ustaw o lasach i o ochronie przyrody, aby obszary wymienione w moratorium mogły być skuteczniej chronione, np. poprzez utworzenie parków narodowych. Podkreślił również konieczność zmiany odpowiedzialności leśników za potencjalne wypadki na terenach objętych moratorium, jeśli nie będą prowadzone tam żadne zabiegi.

Dialog i komunikacja z różnymi grupami interesariuszy

W kontekście Planów Urządzenia Lasu (PUL), które są podstawowym dokumentem gospodarki leśnej, Koss zauważył, że aneksowanie PUL-i jest możliwe tylko w określonych przypadkach, takich jak klęski żywiołowe.

Podsumowując, dyrektor Lasów Państwowych zapewnił o stabilności organizacji i wskazał na znaczenie dialogu i komunikacji z różnymi grupami interesariuszy, w tym organizacjami pozarządowymi i branżą. Zaznaczył również, że społeczeństwo często nie zdaje sobie sprawy z roli Lasów Państwowych jako firmy odpowiedzialnej za produkcję drewna, która ma istotny wpływ na gospodarkę kraju.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu