Przedłużony zakaz wycinki niektórych lasów. Czy to ochroni przyrodę?

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Część obszarów pozostanie objęta moratorium.
Część obszarów pozostanie objęta moratorium. Karolina Misztal/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ponownie wydłużyło okres bez wycinek w najcenniejszych przyrodniczo lasach. To największy projekt ochrony przyrody od czasów wprowadzenia obszarów Natura 2000. Moratorium ma obowiązywać do czasu zagwarantowania trwałego bezpieczeństwa wybranych terenów.

Spis treści

Zmiany w obszarze obowiązywania moratorium

Decyzja została przedłużona do czasu wprowadzenia przez Lasy Państwowe przepisów chroniących tereny objęte zakazem wycinki. To, gdzie dalej będzie obowiązywało moratorium, zostanie określone indywidualnie w ramach odstępstw na wniosek dyrektorów regionalnych dyrekcji LP.

Przedłużam moratorium do czasu, aż Lasy Państwowe wprowadzą systemowe rozwiązania chroniące najcenniejsze przyrodniczo lasy. Przedstawiciele dyrekcji Lasów Państwowych przyszli do mnie z inicjatywą przejęcia odpowiedzialności za realizowanie ochrony zapisanej w moratorium, przekazała minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.

Na początku 2024 r. kierownictwo resortu klimatu podjęło decyzję w sprawie półrocznego ograniczenia pozyskania drewna w dziesięciu lokalizacjach: Bieszczadach, Puszczy Boreckiej, Puszczy Świętokrzyskiej, Puszczy Augustowskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Karpackiej, Puszczy Rominckiej, Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, a także okolicach Iwonicza-Zdroju i Wrocławia.

Styczniowe moratorium pokazało, że resort skupia się na wprowadzaniu zmian w zakresie ochrony lasów i sposobu prowadzenia gospodarki leśnej.

Gdybym miała jeszcze raz podjąć decyzję o moratorium, przez wielu tak krytykowaną, zrobiłabym dokładnie to samo. Wyłączyliśmy z wycinki m.in. lasy wodochronne. Wrześniowa powódź pokazała, jak ważną pełnią rolę, wskazała minister.

Zgodnie ze zmianą polecenia z moratorium wyłączona zostaje strefa niebieska w Nadleśnictwie Bircza o powierzchni 4003 ha. W zamian resort polecił wskazanie propozycji drzewostanów, w których modyfikacja sposobu prowadzenia gospodarki leśnej może przyczynić się do wzmocnienia ochrony walorów przyrodniczych oraz pełnionych funkcji ekosystemowych, w szczególności związanych z retencjonowaniem wód oraz przeciwdziałanie erozji wodnej.

Ochronić polskie lasy

Zmiany w ochronie są konieczne z uwagi na oczekiwania społeczeństwa, pilne potrzeby przyrodnicze i regulacje Unii Europejskiej. W trakcie obowiązywania moratorium wypracowywane są narzędzia, które zapewnią trwałą ochronę najcenniejszych przyrodniczo lasów, poinformowało MKiŚ w komunikacie.

W ciągu ostatnich miesięcy zmiany skierowane są na lasy i branżę drzewną. W marcu przyjęto pakiet dla przemysłu, dzięki któremu przedsiębiorcy będą mieli zapewnione dostawy surowca i możliwość kupna w racjonalnych cenach. Z kolei w maju do wykazu prac legislacyjnych trafiła ustawa o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody.

Źródło: MKiŚ

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu