- Jednym z ważniejszych czynników jest to, że na pewno będzie rosła inflacja. W ostatnim kwartale 2016 roku zakończyła się w Polsce dwuletnia epoka deflacji. Obecnie inflacja może wynieść nawet 2 proc. Oznacza to, że jeżeli weźmiemy dwuletnią lokatę na 2 proc., to po roku możemy na niej realnie tracić- tłumaczy w rozmowie z AIP Karol Pogorzelski, ekonomista ING Banku.
Jak pokazały badania Fundacji Kronenberga, większość Polaków oszczędza w perspektywie krótkoterminowej, np. na zakup sprzętu do mieszkania czy wakacje. Jednak nie brakuje osób, które odkładają pieniądze z myślą o emeryturze lub o przyszłości swoich dzieci – takie osoby częściej skłaniają się do długoterminowego oszczędzania.
- Lepiej decydować się na krótkie terminy tych lokat, gdzie jeszcze można mieć tę pozytywną stopę zwrotu i poczekać na lepsze oferty ze strony banków i innych instytucji. Dodatkowo należy pamiętać, aby dywersyfikować swoje oszczędności, tym samym zmniejszając ryzyko i starać się oszczędzać na różnych instrumentach- nie tylko na obligacjach czy lokatach ale także na akcjach czy obligacjach korporacyjnych. Dobrze starać się również oszczędzać nie tylko w aktywach polskich- wyjaśnia Pogorzelski.