Lokaty bankowe z realną stratą. Tak źle pod tym względem nie było od lat

MT
Powiedzenie masz to jak w banku traci w ostatnich latach na wartości wprost proporcjonalnie do utraty wartości pieniędzy w bankach ulokowanych. A straty te realnie są ogromne.

Przez inflację pieniądze ulokowane w banku rok temu straciły na wartości prawie 8 proc. Problem trwa od lat i trwać będzie. Przez 8 lat siła nabywcza kapitału trzymanego w bankach spaść może o 15-20 proc. - wyjaśnia HRE Investments.

Powierzenie pieniędzy bankom to topniejąca zawartość koszyka, który za te oszczędności można z czasem kupić. Rok 2021 był pod tym względem szczególnie dotkliwy.

- Załóżmy, że w grudniu 2020 roku założyliśmy przeciętną roczną lokatę w banku. Wtedy instytucje te „kusiły” oszczędzających oprocentowaniem na przeciętnym poziomie 0,16 proc. To znaczy, że powierzając bankowi na rok kwotę 10 000 złotych dostaliśmy po 12 miesiącach niecałe 13 złotych odsetek (16 złotych minus podatek). Jeśli ceny w międzyczasie wzrosły o 8,6 proc. (dane GUS), to znaczy, że trzymane w banku oszczędności bardzo mocno straciły w ciągu roku na wartości (blisko 8 proc.) i to pomimo dopisania do nich odsetek. To najgorszy wynik od co najmniej 17 lat, czyli od kiedy zbierane są stosowne dane - informuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Efekt tego był taki, że po wyjęciu tych pieniędzy z banku można za nie kupić tylko tyle rzeczy, co za 9220 złotych w dniu zakładania depozytu. Realna strata z rocznej inwestycji wyniosła w tym wypadku aż 780 złotych.

Lokaty bankowe strty prznosza od kilku lat, od przełomu lat 2015/16. W ty roku to się nie zmieni.

- Jeśli więc ktoś na pod koniec 2015 roku założył przeciętną roczną lokatę i konsekwentnie odnawiał ją co roku i dalej planuje to robić, to w ciągu 8 lat (2015-2023) realnie jego oszczędności mogą stracić aż 15-20 proc. ze swojej oryginalnej siły nabywczej i to pomimo doliczania do tych pieniędzy odsetek. To najlepiej tłumaczy, dlaczego spora część rodaków w ostatnich latach wolała np. kupować detaliczne obligacje skarbowe, nieruchomości lub złoto - dodaje Bartosz Turek.

Gdzie można było zarobić jak nie w bankach?

Z obliczeń HRE Investments wynika, że zakupione pod koniec 2015 roku:

  • - 10-letnie detaliczne papiery skarbowe dziś dałyby 21 proc. nominalnego zysku. To oznacza, że w latach 2015-21 rozwiązanie to pozwoliło może nie tyle realnie zarobić, co zachować siłę nabywczej pieniądza. Po potrąceniu inflacji obligacje te dały bowiem 1% realnego zysku
  • - złoto dałoby około 75% zysku (po potrąceniu inflacji 46% zysku)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lokaty bankowe z realną stratą. Tak źle pod tym względem nie było od lat - Dziennik Bałtycki

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu