Wzrost porodukcji energii z OZE
Miniony rok okazał się rekordowy pod względem produkcji energii z odnawialnych źródeł. OZE odpowiadały za 29,6 proc. wytworzonej energii elektrycznej, z czego dominującymi technologiami były farmy wiatrowe i fotowoltaika. W sektorze fotowoltaiki w 2024 roku przybyło aż 4,1 GW mocy, z czego 1,3 GW stanowiły mikroinstalacje prosumenckie.
— Widzimy stałe zainteresowanie tego typu instalacjami wśród naszych odbiorców — mówi Sławomir Osuchowski, menedżer ds. usług dystrybucyjnych Stoen Operator. — Pomimo typowo miejskiej specyfiki naszej działalności w zeszłym roku przyłączyliśmy 1962 mikroinstalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 31,88 MW. Całkowita moc wszystkich 17 590 systemów fotowoltaicznych (mikroinstalacji i źródeł komercyjnych) na koniec 2024 roku wynosiła 176,94 MW. Aż 17 568 sztuk z tej liczby stanowią mikroinstalacje o łącznej mocy 168,19 MW — dodał.
Zmienny charakter produkcji energii z OZE wiąże się z potrzebą zarządzania zapotrzebowaniem na prąd i jego dostępnością w danym momencie. To właśnie tutaj magazyny energii mogą odegrać kluczową rolę.
Rola magazynów energii
Magazyny energii stają się nieodzownym elementem systemu elektroenergetycznego, umożliwiając stabilizację i integrację OZE. W połowie minionego roku łączna moc zainstalowana 12 magazynów energii o mocy co najmniej 50 kW wynosiła 1 464,5 MW. W stołecznej sieci zarządzanej przez Stoen Operator liczba tych magazynów stale wzrasta.
— Rozwój OZE i konieczność integracji tych źródeł w systemie elektroenergetycznym oznacza nieodzowne inwestycje w różne formy magazynowania energii — wyjaśnia Łukasz Sosnowski, Menedżer ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych i Realizacji Projektów Badawczo-Rozwojowych w Stoen Operator. — Choć nie jest to technologia, która rozwiąże wszystkie problemy dzisiejszej energetyki, to z pewnością magazyny stanowią niezbędne narzędzie do stabilizacji systemu elektroenergetycznego — dodał.
Pod koniec 2024 roku Stoen Operator podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dotację o wartości ponad 12 milionów złotych, co pozwoli na przyłączenie 10 magazynów energii do końca 2027 roku.
Wsparcie finansowe dla magazynów energii
Znaczenie magazynów energii w stabilizacji sieci elektroenergetycznych znajduje odzwierciedlenie w programach wspierających rozwój niskoemisyjnych źródeł. Program Mój Prąd 6.0 wprowadził obowiązek połączenia instalacji PV z magazynem energii lub ciepła dla nowych mikroinstalacji zgłoszonych po 1 sierpnia 2024 roku.
W 2025 roku zapowiedziano drugi nabór wniosków w programie priorytetowym Energia dla wsi, z budżetem 1 mld zł na dofinansowanie instalacji OZE, w tym magazynów energii. NFOŚiGW planuje również program wspierający budowę magazynów energii o mocy minimum 2 MW i pojemności co najmniej 4 MWh.
— Inwestycje elektroenergetyczne mogą być finansowane z różnych źródeł, takich jak Fundusz Modernizacyjny, Polityka Spójności Unii Europejskiej czy Krajowy Plan Odbudowy — wylicza Sosnowski. — Niezależnie od źródła finansowania jako OSD dokładamy starań, aby w jak największym stopniu pozyskiwać te fundusze. Działamy tak, by móc realizować cele określone w Karcie Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych — wskazał.
Przyszłość energetyki w Polsce
Fundusze zewnętrzne są kluczowe dla sprostania wyzwaniom inwestycyjnym wynikającym z prognoz dotyczących rosnącego zapotrzebowania na moc. Według szacunków warszawskiego operatora elektroenergetycznej sieci dystrybucyjnej, do 2030 roku zapotrzebowanie na moc szczytową może się podwoić do około 2,8 GW, co jest efektem rozwoju eMobility, miasta oraz data centers.
Magazyny energii są nie tylko odpowiedzią na potrzeby stabilizacji sieci, ale także kluczowym elementem w realizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 roku. Wspierają one rozwój segmentu prosumenckich instalacji OZE, co jest niezbędne dla dalszej zielonej transformacji energetycznej Polski.
