Spis treści
107 morskich turbin wiatrowych, 40 km od nabrzeża Bałtyku
– Morska energetyka wiatrowa jest nowym przemysłem, nową częścią, nową gałęzią polskiej energetyki – tłumaczy w rozmowie z portalem strefabiznesu.pl Agata Staniewska- Bolesta, dyrektor zarządzająca Ørsted Offshore Polska.
Jak podkreśla, potencjał na Morzu Bałtyckim to 33 GW. – Z tego będzie można wyprodukować dużą część energii, która będzie stanowiła dużą część zapotrzebowania energii dla Polaków w przyszłości – dodaje.
Ørsted rozwija, buduje i eksploatuje morskie i lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii, instalacje do produkcji odnawialnego wodoru i zielonych paliw oraz zakłady bioenergetyczne. Ørsted jest uznawany przez CDP Climate Change A List za światowego lidera w dziedzinie działań na rzecz klimatu i był pierwszą firmą energetyczną na świecie, której cel zerowej emisji netto oparty na naukowych podstawach, został zatwierdzony przez Science Based Targets initiative (SBTi).
Siedziba główna Ørsted znajduje się w Danii. Akcje Ørsted są notowane na Nasdaq Copenhagen (Orsted). W 2023 roku przychody grupy wyniosły 79,3 miliarda DKK (10,6 miliarda EUR). W Polsce firma działa od 2012 roku, zatrudniając w warszawskim biurze ponad 800 osób. Wspólnie z PGE, Ørsted realizuje Morską Farmę Wiatrową Baltica.

– To jest największy wybudowany kiedykolwiek projekt energii odnawialnej w Polsce, czyli 1,5 GW. To pokazuje już skalę tych projektów i to jak one mogą wpływać na zmiany i transformację sektora, jak również było wielokrotnie powtarzane na poprawę bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju – podkreśla.
– Baltica 2 zapewni nam, tak jak wspomniałam, 1,5 GW energii, które będzie wybudowane na Bałtyku już w 2027 roku i pozwoli na to, żeby zielona energia popłynęła do 2,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce – wskazuje.
– Na projekt Baltica 2 składa się107 morskich turbin wiatrowych, każda z nich o wysokości 250 metrów, które będą zainstalowane 40 km od od nabrzeża Bałtyku – dodaje
– Zamknęliśmy już tak zwaną fazę przygotowawczą, czyli fazą developmentu. Trwa ona kilka lat, jednak to nie czas, w trakcie którego próżnowaliśmy, wręcz przeciwnie. Bardzo intensywnie pracowaliśmy na to, żeby pozyskać szereg pozwoleń, zezwoleń, zbadać grunt, na którym będziemy poradowali nasze fundamenty, uzyskać decyzję środowiskową. To także kwestia pozyskania finansowania na ten projekt, przeprowadzenia wszystkich procesów zakupowych – wylicza.
– W tej chwili jesteśmy w pełni gotowi, żeby rozpocząć fazę budowy, która będzie trwała 2 lata i od 2027 roku energia będzie już płynęła do polskich domów– zapowiedziała.
Pierwszy tego typu projekt w Polsce
– Projekt Baltica 2 jest jednym pierwszych projektów offshore na polskim morzu, w związku uz tym mamy doświadczenia, które mam nadzieję – nie będą powtarzane przy kolejnych projektach, ponieważ dosyć długo musieliśmy uzyskiwać różnego rodzaju pozwolenia, pamiętajmy, że dla wielu w administracji były to rzeczy dosyć nowe. W tej chwili, po przetarciu się z pierwszymi projektami, mam nadzieję, te projekty będzie się realizowało nam łatwiej i szybciej, co nie oznacza, że wyzwań będzie mniej – podkreśla.
Rozpoczęcie prac budowlanych na morzu planowane jest na rok 2025 roku i polegać będzie na usunięciu głazów z dna morskiego. W 2026 roku rozpocznie się instalacja fundamentów, kabli eksportowych oraz stacji transformatorowych na morzu. Po zakończeniu tych etapów nastąpi instalacja kabli połączeniowych między fundamentami turbin oraz morskimi stacjami transformatorowymi.
Na rok 2027 zaplanowano montaż samych turbin wiatrowych. Równolegle prowadzone będą kompleksowe testy wszystkich kabli i komponentów elektrycznych, a następnie uruchomienie całej infrastruktury. Dzięki temu już w 2027 roku będzie możliwe dostarczenie pierwszej zielonej energii z naszej morskiej farmy wiatrowej do polskiego systemu energetycznego.
Dzięki 107 turbinom o łącznej mocy 1,5 GW morska farma wiatrowa Baltica 2 będzie mogła dostarczyć zieloną energię do ponad 2,5 mln domów w Polsce, znacząco przyczyniając się do transformacji polskiej energetyki.
PGE i Ørsted rozpoczęły już budowę lądowej infrastruktury przyłączeniowej. Mają też zakontraktowane wszystkie niezbędne komponenty do rozpoczęcia budowy Baltica 2 na morzu, a także podpisane wszystkie umowy dotyczące instalacji – fundamentów, kabli, turbin i morskich stacji transformatorowych. Partnerzy posiadają wszystkie niezbędne pozwolenia budowlane. Na potrzeby instalacji turbin podpisali umowę dzierżawy terenów portowych w Gdańsku. W Ustce powstanie baza operacyjno-serwisowa PGE, która zostanie wykorzystana w fazie eksploatacji farmy wiatrowej.