Szczegóły oferty publicznej
Oferta publiczna Diagnostyki skierowana będzie zarówno do inwestorów detalicznych, jak i instytucjonalnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. W szczególności, oferta będzie dostępna dla wybranych międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych oraz kwalifikowanych nabywców instytucjonalnych w Stanach Zjednoczonych.
Spółka nie planuje emisji nowych akcji, a sprzedaż dotyczyć będzie jedynie istniejących udziałów. Intencją akcjonariusza sprzedającego oraz globalnych współkoordynatorów jest, aby od 5 proc. do 10 proc. akcji oferowanych w ramach IPO trafiło do inwestorów indywidualnych.
Rola koordynatorów i doradców
Globalnymi koordynatorami oraz współprowadzącymi księgę popytu będą Citigroup Global Markets Limited, Bank Handlowy w Warszawie S.A., Jefferies GmbH, Santander Bank Polska S.A. oraz Banco Santander, S.A. Dodatkowo, Trigon Dom Maklerski S.A., Wood & Company Financial Services, A.S., Pekao Investment Banking S.A. oraz Bank Polska Kasa Opieki S.A. będą pełnić rolę współprowadzących księgę popytu.
Rothschild & Co pełni rolę doradcy finansowego spółki w związku z ofertą. Citigroup Global Markets Limited będzie również menedżerem stabilizującym, odpowiedzialnym za stabilizację ceny akcji na GPW.
Zabezpieczenia dla inwestorów
Akcjonariusz sprzedający oraz spółka zobowiązali się do nieoferowania ani sprzedaży akcji przez okres 180 dni od daty pierwszego notowania na giełdzie, z pewnymi standardowymi wyjątkami. Pozostali akcjonariusze zobowiązali się do podobnego działania przez okres 360 dni. Takie zabezpieczenia mają na celu ochronę interesów inwestorów i stabilizację ceny akcji po debiucie giełdowym.
– Grupa Diagnostyka jest liderem w branży diagnostyki medycznej w Polsce, obsługującym ponad 20 milionów pacjentów i wykonującym przeszło 140 milionów badań rocznie. Oferujemy ponad 4 000 rodzajów badań laboratoryjnych i świadczymy usługi najwyższej jakości – podkreśla Jakub Swadźba, współzałożyciel i prezes zarządu Diagnostyka.
– Nasza oferta obejmuje diagnostykę laboratoryjną, badania genetyczne, patomorfologię oraz usługi diagnostyki obrazowej. Przez ostatnie 27 lat z powodzeniem rozwijaliśmy naszą sieć i usługi, dzięki czemu Grupa cieszy się dziś silną pozycją rynkową i najwyższą rozpoznawalnością marki. Planowane IPO to ważny krok, który wesprze dalszy rozwój firmy, pomoże nam w dalszym umacnianiu naszej pozycji na rynku oraz zwiększaniu wartości dla akcjonariuszy. Wierzymy również, że otworzy to nowe możliwości rozwoju zarówno dla firmy, jak i naszych pracowników, a także ułatwi Diagnostyce realizację naszej misji, którą jest pomaganie ludziom dbać o ich zdrowie i żyć dłużej – dodaje.
Diagnostyka obsługuje ponad 20 mon pacjentów rocznie
Diagnostyka jest liderem rynku diagnostyki medycznej w Polsce, dysponując rozbudowaną siecią obejmującą ponad 1 100 własnych punktów pobrań krwi, 156 laboratoriów diagnostycznych oraz 19 pracowni diagnostyki obrazowej. Diagnostyka obsługuje rocznie ponad 20 milionów pacjentów, wykonując ponad 140 milionów badań.
Jak podano, przychody z działalności operacyjnej Grupy w 2023 r. wyniosły 1 597 mln zł, a w pierwszych 9 miesiącach 2024 r. 1 460 mln zł. W okresie od 2021 r. do 2023 r. (z wyłączeniem przychodów związanych z COVID-19) Diagnostyka osiągnęła średnioroczny wskaźnik wzrostu przychodów z działalności operacyjnej (CAGR) na poziomie około 19 proc.
źródło: Diagnostyka
