Choć ostatnio zweryfikowane zostały poglądy na temat korzyści jakie daje zmiana czasu, w tym dla energetyki, i głośno jest o niekorzystnym wpływie przestawiania dwa razy w roku zegarków na nasze zdrowie, brakuje zdecydowanych decyzji legislacyjnych. Według koncepcji sprzed pandemii rok 2021 miał być ostatnim, w którym w krajach Unii Europejskiej dochodzić będzie do cyklicznych zmian czasu, to jednak nie zanosi się na to jeszcze przez wiele lat.
A sami Polacy co o tym sądzą? Czy dezorganizacja spowodowana przestawianiem zegarków jest dla nas dużym dyskomfortem?
Tradycyjnie w ostatni weekend października cofaliśmy wskazówki o godzinę do tyłu. W tych właśnie dniach firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie opinii Polaków dotyczące celowości utrzymywania zmian czasu z letniego na zimowy i odwrotnie.
Blisko połowa Polaków zdecydowanie popiera pomysł likwidacji zmian czasu (47%), a kolejne 24% odpowiedziało na to pytanie „raczej tak”. Przeciwną opinię wyraziło 17% ankietowanych, natomiast 12% respondentów nie miało zdania w tej sprawie.
Wyniki pokazują dość jednoznacznie przyzwolenie polskiego społeczeństwa na wprowadzenie zmiany, polegającej na likwidacji czasu zimowego. Tym bardziej, że 57% respondentów optuje za utrzymaniem czasu letniego przez cały rok, a tylko 17% badanych wolałoby utrzymanie czasu zimowego. Prawie jedna czwarta Polaków nie ma zdania w tej kwestii.
Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 1-4.10.2021, na ogólnopolskiej próbie 1071 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
