Spis treści
Remanent, czyli spis z natury robimy nie tylko w sklepach
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda firma, która rozlicza się przy pomocy Księgi Przychodów i Rozchodów, musi dokonać remanentu, czyli spisu z natury. Niezależnie od tego, czy prowadzisz działalność handlową, czy usługową, przeprowadzenie inwentaryzacji jest obowiązkowe.
Spis z natury powinien obejmować nie tylko towar handlowy, ale także materiały podstawowe i pomocnicze, produkcję w toku, półwyroby, wyroby gotowe oraz odpady. Dla firm, które nie zajmują się handlem, należy sporządzić tzw. zerowy spis z natury, który wykazuje stan wynoszący „0”.
Zamknięcie ksiąg rachunkowych i podsumowanie finansów dla JDG i dla spółek
Koniec roku to także czas na podsumowanie finansowe i rozliczenie pracowników. Należy rozliczyć urlopy, premie oraz przygotować niezbędne dokumenty dla każdego zatrudnionego. Prawidłowe zamknięcie ksiąg rachunkowych to ważny element dla stabilności finansowej firmy, ale też obowiązek administracyjny.
Dokonanie rocznego bilansu przychodów i kosztów to także okazja do analizy kondycji finansowej firmy. Bez względu na to, czy korzystasz z własnej księgowości, czy współpracujesz z biurem rachunkowym, warto zrozumieć podstawowe zasady, aby móc weryfikować poprawność działań.
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to obwiązuje cię spis z natury, a jeśli spółkę, to dodatkowo sprawozdanie finansowe do KRS. Jest to najważniejszy raport przedsiębiorstwa, który dostarcza informacji o jego kondycji finansowej.
Czy rok podatkowy to to samo co rok kalendarzowy? Sprawozdanie finansowe to dokument zawierający podstawowe informacje o rocznej działalności przedsiębiorstwa, ujęte pod względem finansowym. Dzień, na który sporządza się sprawozdanie finansowe, nazywa się dniem bilansowym. Wypada 31 grudnia tylko wtedy, gdy rok działalności spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
Chociaż niektóre czynności podsumowujące bieżący rok można wykonać w pierwszym kwartale nowego roku, już w ostatnim kwartale warto zacząć przygotowania. Uporządkuj dokumenty i zaległości, aby w nowym roku wszystkie komórki firmy mogły działać z wizją przyszłości i pełną energią.
Przygotuj firmę na zmiany w przepisach w 2025
Każdego roku wprowadzane są zmiany w przepisach podatkowych. Dlatego warto zorganizować spotkanie z księgowym lub doradcą podatkowym, aby być na bieżąco z nowymi regulacjami, które będą obowiązywać od nowego roku. Wszystkie zmiany w przepisach mogą wpłynąć na Twoje działania i strategię. Być może warto dostosować sposób rozliczania się z podatków, aby zminimalizować obciążenia finansowe?
Pamiętaj, że zmianę sposobu opodatkowania (np. z ryczałtu na zasady ogólne lub na podatek liniowy) możesz zgłosić maksymalnie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca osiągnął pierwszy przychód w danym roku podatkowym.
Najważniejszy dokument w roku - PIT
Każdego roku musisz także złożyć odpowiednie deklaracje do Urzędu Skarbowego. Na złożenie PIT - 28, PIT-36 i PIT-36L, a także CIT-8 jest czas w pierwszym kwartale nowego roku ( w przypadku spółek do końca stycznia!), ale warto już w ostatnim kwartale starego roku pomyśleć o spodziewanym bilansie, uregulować zobowiązania.
Obowiązki związane z zatrudnianiem
Jeżeli zatrudniasz pracowników, pamiętaj o obowiązkach związanych z ich rozliczeniem na koniec roku. Do 31 stycznia musisz złożyć w Urzędzie Skarbowym PIT-11, informując pracowników o wysokości dochodów, a także PIT-4R, deklarację o podatku dochodowym odprowadzonym za pracowników.
Warto również zapoznać się ze zmianami w stawkach minimalnych na umowach o pracę oraz umowach zlecenie. Upewnij się, że wszystkie informacje są aktualne i prawidłowe, aby uniknąć problemów z administracją.
Mogą Cię także dotyczyć obowiązki wobec ZUS, jak złożenie deklaracji ZUS IWA (jeśli zatrudniasz powyżej 10 osób), zgłoszenie informacji o dochodach zatrudnianych emerytów i rencistów.
Myśl o rozwoju i zasobach
Końcówka roku to idealny moment na analizę pracy zespołu. Zastanów się, czy misja firmy jest realizowana na satysfakcjonującym poziomie. Jakie czynniki wpływają na działanie firmy? Jakich masz współpracowników i pracowników? Czy konieczne są zmiany w tym obszarze?
Rozważ zorganizowanie spotkania integracyjnego, szkoleń dla swoich zespołów i ankiety satysfakcji wśród pracowników. Przeprowadź audyt i dowiedz się, jak firma działa od środka, co może przynieść wiele korzyści na przyszłość. Końcówka roku to doskonały czas na takie podsumowania i aktualizację strategii.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
