W 2017 roku 715 tys. podatników wykazało przychody z najmu mieszkań. To imponujący, bo ponad dwukrotny wzrost w stosunku do roku 2011.
Rok 2017 można zaliczyć do szczególnie udanych ze względu na dobrą koniunkturę i dynamicznie rozwijającą się gospodarkę. My, jako Fundusz, znacznie wcześniej dostrzegliśmy olbrzymi potencjał tego sektora, co widzimy w liczbie naszych inwestycji oddawanych do użytku. Warto też zauważyć, że przez ostatnie 5 lat co roku przybywało 7 proc. nowych podatników rozliczających wpływy z najmu.
Przeczytaj także:
Należy przy tym zaznaczyć, że opublikowane przez stowarzyszenie dane nie obejmują skali nierozliczanego najmu.Według raportu Mieszkanicznika sposobem na oszacowanie skali zjawiska jest przywołanie badania „Studenci na rynku nieruchomości” WiB i Centrum AMRON z 2018 roku. Wynika z niego, że 8 proc. ankietowanych wskazywało, że nie zawarło umowy pisemnej z właścicielem mieszkania, a jedynie ustną. Wobec tego szacuje się, że szara strefa może stanowić ok. 10 proc. ogółu podatników.
Najem okazjonalny również na plusie
Ponad 16 tys. osób w 2017 roku zarejestrowało w urzędach skarbowych umowy najmu krótkoterminowego. – Odsetek osób preferujących ten rodzaj rozliczenia wzrósł o 1/3 w stosunku do 2016 roku. Dla porównania, dane Ministerstwa Finansów w 2010 roku, kiedy wprowadzono możliwość zawarcia umowy najmu okazjonalnego, świadczą, że liczba korzystających z tego rozwiązania nie przekroczyła nawet 2 tys. osób.
- Masz mieszkanie? Za użytkowanie wieczyste nie musisz płacić w tym roku
- Od maja 2019 roku w Polsce nie kupimy papierosów?
- PiS zwiększając ilość niedziel z zakazem handlu wyciąga dywan na którym stoi
Obejrzyj wideo:
Gwiazdowski: Przyjmę euro w każdej ilości. Natomiast jeżeli chodzi o Polskę, to udzielę negatywnej odpowiedzi