Miliardowe rekompensaty dla sektorów energochłonnych. Czy dzięki temu będą bardziej konkurencyjne?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Rada Ministrów przyjęła zmiany dotyczące systemu rekompensat.  Sektory energochłonne spodziewają się miliardowych dofinansowań.
Rada Ministrów przyjęła zmiany dotyczące systemu rekompensat. Sektory energochłonne spodziewają się miliardowych dofinansowań. Dariusz Gdesz / Polska Press
Rada Ministrów przyjęła zmiany dotyczące systemu rekompensat. Sektory energochłonne spodziewają się miliardowych dofinansowań. Dzięki nowym zapisom ustawy przedsiębiorstwa będą mogły uzyskiwać rekompensaty na zasadach, które ustaliła Komisja Europejska na lata 2021-2030. Projekt zakłada aktualizację systemu rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych. Propozycję przedłożył został minister rozwoju i technologii.

W latach 2022-31 budżet na rekompensaty dla sektorów i podsektorów energochłonnych (jak np. produkcja stali, wodoru lub miedzi) opiewa na ponad 45 mld zł. Rekompensaty przyznawane są z powodu kosztów zakupu uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Ich celem jest ograniczenie ryzyka, że produkcja zostanie przeniesiona do krajów poza UE.

- Projekt dostosowuje polskie prawo do wytycznych Komisji Europejskiej w sprawie niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych po 2021 r. - napisało Centrum Informacyjne Rządu.

Poprzedni system rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych zakończył się w 2020 r. Koszty za lata 2021−2030 mieszczą się już w nowy wytycznych Komisji Europejskiej opublikowanych jeszcze w 2020 r.

Nowy system przyniesie zmiany

Formuła do obliczania maksymalnej kwoty rekompensaty ulegnie zmianie. Produkcja referencyjna i referencyjne zużycie energii zostanie zastąpione danymi rzeczywistymi z roku kalendarzowego, za który są przyznawane rekompensaty.

Pomoc będzie mogła być zwiększona w ten sposób, aby zminimalizować koszty pośrednie przedsiębiorstwa do 1,5% wartości dodanej spółki. Nowy zapis obejmie jednak tylko te koncerny, w których 75% pomocy nie wystarcza do zabezpieczenia przed zagrożeniem przeniesienia emisji. Pomocy w porównaniu do kosztów kwalifikowanych nie będzie mogła być jednak wyższa, niż 100%.

Zużycie energii elektrycznej w całości zostanie objęte wsparciem. Wcześniej autoprodukcja energii na własne potrzeby nie stanowiła podstawy do wyliczenia kwoty rekompensaty.

Rekompensaty mają poprawić konkurencyjność sektorów i wyrównać szanse krajowego przemysłu względem konkurentów pochodzących spoza UE. To jeden z instrumentów obniżających koszty działalności firm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu