Minimalny podatek CIT odroczony. Prezydent podpisał ustawę. Nowe danina dopiero od 2024

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Nowe przepisy o minimalnym CIT zostają zawieszone aż do końca 2023 r.
Nowe przepisy o minimalnym CIT zostają zawieszone aż do końca 2023 r. 123rf
Nowelizacja ustawy o CIT sprawi, że podatek minimalny wejdzie w życie dwa lata później, niż pierwotnie zakładano. Przedsiębiorcy mogą zyskać na nowelizacji ustawy o CIT. Przepisy o minimalnym podatku dochodowym wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2024 r, choć miały obowiązywać od początku 2022 r.

Znowelizowana ustawa z 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw sprawiła, że przepisy o minimalnym CIT zostają zawieszone aż do 31 grudnia 2023 r.

Minimalny CIT. Co to jest i kto go będzie płacić?

Jest to tzw. podatek od spółek, wprowadzony w styczniu 2022 r. przez Polski Ład. Stawka minimalnego CIT-u wynosić będzie 10 proc. od podstawy opodatkowania. Podstawą będzie suma, na którą złożą się:

  • przychody,
  • kosztów finansowania dłużnego,
  • wartości odroczonego podatku dochodowego,
  • inne koszty, np. usług doradczych.

Płacić go będą spółki, które:

  • odnotowały stratę ze źródła przychodów innych niż zyski kapitałowe,
  • odnotowały udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych,
  • mają siedzibę lub zarząd na terytorium państwa polskiego
  • są podatkowymi grupami kapitałowymi,
  • działają za pomocą zagranicznego zakładu znajdującego się na terytorium Polski.

Podatek nie obejmie podatników, którzy:

  • w danym roku dopiero rozpoczęli działalność gospodarczą,
  • przedsiębiorstw finansowych, które powstały jako efekt podziału lub połączenia lub innego przekształcenia w firmie, gdy właścicielami są wyłącznie osoby fizyczne.

Aktualnie jeszcze żaden podmiot gospodarczy nie zapłacił nowego podatku. Daninę te rozlicza się na deklaracji CIT, która jest deklaracją roczną składaną po zakończeniu danego roku podatkowego.

Minimalny podatek CIT. Dlaczego został wprowadzony?

Minimalny podatek dochodowy miał być rozwiązaniem, które pozwoliłoby ściągnąć podatki także od przedsiębiorców, którzy w rozliczeniu rocznym wykazują straty lub ich dochody są niższe niż 1 proc. przychodów. W takiej sytuacji musieliby zapłacić 10 proc. podstawy opodatkowania.

To rozwiązanie, przeciwko któremu sprzeciwiali się m.in. przedstawiciele firm z sektorów niskomarżowych, takich jak choćby handel. Początkowo przedsiębiorstwa płacące najniższy CIT, otrzymały możliwość składania deklaracji podatkowych w wydłużonym terminie.

W pierwszej połowie roku, tuż po ogłoszeniu nowego podatku Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu wraz z dwudziestoma pięcioma polskimi hurtownikami i dystrybutorami skierował do Artura Sobonia, wiceministra finansów specjalny apel o likwidację minimalnego podatku dochodowego CIT.

"Jako przedstawiciele przedsiębiorstw działających w branży hurtu i dystrybucji, współdziałających z małymi i średnimi przedsiębiorstwa handlowymi apelujemy do pana ministra o podjęcie pilnych działań zmierzających do likwidacji tzw. minimalnego podatku dochodowego (art. 24ca ustawy o CIT), który z całą mocą uderzy w polskich przedsiębiorców operujących na niskich marżach” - napisali wówczas hurtownicy i dystrybutorzy w apelu.

Nowelizacja ustawy o CIT została podpisana przez prezydenta 21 października 2022 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu