Wzrost dochodów z CIT
– Dochody z CIT w przyszłorocznym budżecie urosną; są silne makroekonomiczne przesłanki, aby ten wzrost zakładać – zapewnił minister finansów Andrzej Domański. Ta optymistyczna prognoza ma się opierać na solidnych fundamentach makroekonomicznych, które zdaniem ministerstwa, pozwolą na realizację ambitnych planów budżetowych. Mimo obniżenia salda rozliczenia rocznego w 2024 roku, przyszły rok ma przynieść znaczący wzrost dochodów z podatku od firm.
Kwestia finansowania polskiego długu publicznego oraz wydatków na obronność zajmuje ważne miejsce w planach rządu. Minister Domański podkreślił, że „utrzymujemy udział finansowania w walutach obcych na bezpiecznym poziomie - poniżej 25 proc." To strategiczne podejście do zarządzania długiem ma zapewnić stabilność finansową kraju.
W kontekście wydatków na obronę narodową, Polska wyróżnia się na tle innych państw NATO. – Spośród wszystkich państw NATO Polska ma największy udział wydatków na sprzęt w ogólnej kwocie wydatków na obronę narodową – stwierdził Domański, dodając, że wynosi on ponad 50 proc., podczas gdy mediana dla państw członkowskich to 30 proc. Planowane wydatki na obronność mają sięgnąć 4,7 proc. PKB, co stanowi znaczącą inwestycję w modernizację polskiej armii.
Wykorzystanie środków unijnych
W kontekście środków unijnych, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski przedstawił aktualne dane dotyczące kontraktacji. – Jeśli chodzi o poprzednią perspektywę finansową (na lata 2014-2021), to kontraktacja wynosi 99,8 proc., a w przypadku budżetu na lata 2021-2027 - jest to blisko 26 proc. – wyjaśnił Karnowski. Dodatkowo, z KPO zakontraktowano ponad 11 mld zł, co świadczy o aktywnym pozyskiwaniu i wykorzystywaniu funduszy europejskich na rzecz rozwoju Polski.
Reakcje na wydatki specjalne i kulturowe
Wiceminister finansów Hanna Majszczyk odniosła się do spekulacji dotyczących wydatków na służby specjalne i kulturę. Zaprzeczyła, jakoby miało dojść do obniżki środków na te cele. – Wydatki na ABW wzrosną o 14,2 proc., Agencji Wywiadu o 33,7 proc., a CBA o 5,4 proc. w porównaniu do ub.r. – podkreśliła Majszczyk, dementując pogłoski o cięciach budżetowych. Podobnie, w przypadku wydatków na kulturę, zapewniła, że „biorąc pod uwagę m.in. rezerwę ma być to w sumie 1,12 proc. Bez rezerw jest to 1,01 proc.", co oznacza stabilne finansowanie sektora kultury.
Debata w Sejmie na temat budżetu na 2025 rok była okazją do przedstawienia kluczowych założeń i prognoz, które mają wpływ na kształtowanie polskiej gospodarki w nadchodzących latach. Od solidnego wzrostu dochodów z CIT, przez strategiczne zarządzanie długiem publicznym, po znaczące inwestycje w obronność i efektywne wykorzystanie środków unijnych – rząd zaprezentował ambitne plany, mające na celu zapewnienie stabilności i rozwoju kraju w trudnym międzynarodowym kontekście.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
