Ministerstwo Finansów nie udostępniło na czas elektronicznych formularzy podatkowych dla przedsiębiorców. Podobnie było w zeszłym roku

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Ministerstwo Finansów nie udostępniło na czas elektronicznych formularzy podatkowych dla przedsiębiorców. Podobnie było w zeszłym roku.
Ministerstwo Finansów nie udostępniło na czas elektronicznych formularzy podatkowych dla przedsiębiorców. Podobnie było w zeszłym roku. Wojciech Gadomski / Polska Press
Ministerstwo Finansów nie udostępniło na czas elektronicznych formularzy podatkowych dla przedsiębiorców. Podobnie było w zeszłym roku, kiedy resort nie pierwszy raz nie zdążył przed 15 lutego upublicznić deklaracji do złożenia rocznego rozliczenia podatku. Na obecną chwilę jedyną alternatywą dla chcących złożyć PIT-36S oraz PIT-36LS jest papierowy druk.

Jednak złożenie zeznania w formie papierowej może nawet dwukrotnie wydłużyć spodziewany czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku.

Nadal brakuje formularzy PIT-36S oraz PIT-36LS

Elektroniczne formularze możemy znaleźć na stronie www.podatki.gov.pl 15 lutego brakowało PIT-36, PIT-36L, PIT-36S oraz PIT-36LS. Obecnie pojawiły się już formularze PIT-36 i PIT-36L. Jest to część formularzy, które składają przedsiębiorcy płacący podatek PIT.

Możliwość rozliczania się z urzędem skarbowym trwa od 15 lutego do 30 kwietnia. Teoretycznie przedsiębiorcy mogą skorzystać z możliwości rozliczenia się już od 15 lutego, ale jedynie składając papierowy formularz. Skorzystanie z formularza papierowego wydłuża jednak znacząco czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku.

Ministerstwo nie udostępniło na czas również wszystkich niezbędnych specyfikacji, które są potrzebne do wdrożenia w firmach, aby rozliczenia mogły przeprowadzać zewnętrzne przedsiębiorstwa oferujące komercyjne systemy księgowe.

Zwrot nadpłaconego podatku przychodzi szybciej, jeśli formularz zostanie złożony online

Wielu przedsiębiorców posiada elektroniczne systemy księgowe, które w pewien sposób ograniczają im możliwość złożenia papierowego formularza. Złożenie formularza w formie papierowej dodatkowo wydłuża czas oczekiwania na zwrot podatku. Jeżeli zatem księgowa ma już gotowe wszystkie dokumenty – w wielu przypadkach i tak na razie musi zwlekać z ich wysłaniem.

Dlaczego przedsiębiorcy wolą się rozliczać elektronicznie?

Wysłanie rozliczenia elektronicznie niesie za sobą wiele zysków. To tylko niektóre z nich:

  • wypełnienie PIT przez Internet nie wymaga odwiedzin na poczcie ani w urzędzie skarbowym
  • nic nie kosztuje, nie trzeba ponosić kosztów dojazdu do urzędu lub wysłania na poczcie
  • program intuicyjnie przeprowadza przez wypełnienie odpowiedniego druku PIT. Pomaga także w obliczeniach i wypełnieniu odpowiednich rubryk
  • oprogramowanie przypomina o obliczeniu i skorzystaniu z możliwych ulg i odliczeń
  • bezpieczeństwo potwierdza certyfikat SSL
  • wysłanie elektroniczne daje także możliwość uzyskania urzędowego potwierdzenia odbioru.
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu