Młody pracownik przestanie być wykorzystywany? Jest szansa na nowy standard dla stażystów

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Czy młodzi ludzie powinni zawsze otrzymywać wynagrodzenie w ramach odbywanego stażu? W UE być może pojawi się taki obowiązek
Czy młodzi ludzie powinni zawsze otrzymywać wynagrodzenie w ramach odbywanego stażu? W UE być może pojawi się taki obowiązek jermos/PPG/©
Są duże szanse na powstanie instrumentu prawnego, który uniemożliwi pracodawcom wykorzystywanie stażystów – sugeruje brukselski serwis Euroactive.com. Sprawą zajmuje się, luksemburska polityk, europosłanka Monica Semedo, której celem jest wprowadzenie mechanizmu zapewniającego młodym pracownikom wynagrodzenie za pracę wykonywaną podczas stażu.

Spis treści

Eurodeputowana Monica Semedo udzieliła wywiadu brukselskiemu portalowi, w którym podkreśliła pilną potrzebę poprawy standardów pracy dla młodych ludzi. Sprawa nie jest nowa, bo Parlament Europejski wielokrotnie zwracał się o większe gwarancje dla młodzieży wchodzącej na europejski rynek pracy, a nawet wydał w tej sprawie szereg rezolucji. Żadna z nich nie przełożyła się jednak na konkretne zmiany prawne. Teraz ma się to zmienić.

Eurodeputowani popierają wprowadzenie wyższych standardów dla staży pracy

W ostatniej rezolucji, której Semedo był sprawozdawcą, europosłowie podkreślili: potrzebę poprawy standardów pracy dla młodych ludzi, walki z nadużyciami w zatrudnieniu oraz potrzebę wprowadzenia zakazu bezpłatnych staży. Rezolucja została przyjęta w czerwcu 2023 r. Sprawa jednak znów się nie posunęła.

– Minęło dziesięć lat od pierwszego przyjęcia ram dotyczący jakości staży. Teraz potrzebujemy prawnie wiążącego instrumentu, a nie tylko zaleceń: aby zapobiec niepewności, nadużyciom i niekończącym się przedłużeniom umów, które nie prowadzą do stałego zatrudnienia na danym stanowisku. Przede wszystkim jednak staże muszą być płatne – powiedziała eurodeputowana Semedo w rozmowie z Euractiv.

Czym są unijne ramy jakości staży dla pracowników?

W 2014 r. Komisja co prawda opublikowała zalecenia dotyczące standardów staży pracowniczych tzw. wspólne ramy jakości staży w UE, ale nie mają one charakteru prawnie wiążącego. W związku z tym, państwa członkowskie nie są zobligowane do takiego zmiany ustaw, aby obowiązujące przepisy nakładały na pracodawców nowe obowiązki, w tym obowiązkowe wynagrodzenie mininalne za wykonywaną pracę na stażu.

Wniosek legislacyjny może być gotowy nawet w tym roku. To jednak nie wystarczy

Według ekspertów zajmujących się tym tematem na potrzeby Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej brak standaryzacji staży to poważny problem powodujący straży u młodych Europejczyków rzędu tysiąca euro miesięcznie na osobę. Dlatego już w programie prac na 2023 r. KE ogłosiła inicjatywę dotyczącą jednolicenia standardu dotyczącego staży mającą być zwieńczeniem Europejskiego Roku Umiejętności.

Najpierw jednak urzędnicy chcą zaktualizować unijne ramy jakości, co ma się wydarzyć do końca marca 2024 r. Potem ma pojawić się akt prawny, ale zważywszy na to, że niebawem skończy się kadencja obecnego PE, to są niewielkie szanse na to, że uda się go uchwalić jeszcze w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu