W piątek, 9 maja br., odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Social Innovation Relay 2025 – programu edukacyjnego dla uczniów szkół ponadpodstawowych, który łączy rozwój przedsiębiorczości z działaniami na rzecz dobra wspólnego. Wydarzenie było zwieńczeniem kilku miesięcy pracy młodzieży nad innowacyjnymi projektami społecznymi. Konkurs realizowany jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości we współpracy z firmami Nationale-Nederlanden i EY GDS Polska w ramach międzynarodowej inicjatywy Economic Opportunities for All.
Social Innovation Relay to międzynarodowy program, który inspiruje młodzież do tworzenia innowacyjnych pomysłów biznesowych odpowiadających na konkretne potrzeby społeczne. Uczestnicy rozwijają kompetencje przedsiębiorcze i społeczne, ucząc się współpracy, kreatywnego myślenia i odpowiedzialności obywatelskiej. Projekty dotyczyły takich obszarów jak zdrowie, edukacja, bezpieczeństwo, ekologia, integracja społeczna czy technologie w służbie społeczeństwa.
Pod okiem mentorów – wolontariuszy z firm partnerskich – młodzież rozwijała swoje koncepcje, tworząc pełnoprawne modele biznesowe. Do finału zakwalifikowało się dziesięć najlepszych zespołów z całej Polski, które przedstawiły swoje pomysły przed jury złożonym z ekspertów oraz przedstawicieli organizatorów i partnerów programu.
Wśród finałowych inicjatyw znalazły się m.in. propozycje wsparcia seniorów w obsłudze nowoczesnych technologii, sensoryczna zabawka dla osób z ADHD, a także koncepcja międzypokoleniowej kawiarni połączonej z warsztatami edukacyjnymi.
Zwycięzcą tegorocznej edycji został zespół Self Protect z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku pod opieką pani Tatiany Glapiak. Uczennice stworzyły projekt opaski wspierającej bezpieczeństwo osobiste oraz prowadzą warsztaty z samoobrony skierowane do młodzieży.
Drugie miejsce zajęła drużyna SAFER ROADS z XI Liceum Ogólnokształcącego im. Jadwigi i Wacława Zembrzuskich w Poznaniu, prowadzona przez panią Magdalenę Ciesielską. Zespół opracował koncepcję elektronicznych słupków, które mają odstraszać zwierzęta od dróg, zmniejszając ryzyko kolizji.
Na trzecim miejscu uplasował się zespół Sortly z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Kusocińskiego w Bydgoszczy, pod opieką pani Anny Wolnik. Ich projekt to aplikacja wspomagająca właściwe sortowanie odpadów, promująca ekologiczne postawy i wspierająca system recyklingu.
– To nie tylko konkurs, ale realna szkoła przedsiębiorczości i odpowiedzialności społecznej. Młodzież wykazała się dojrzałością, zaangażowaniem i gotowością do podejmowania ważnych społecznie tematów – podkreślała Małgorzata Sobkowicz, prezes Zarządu Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości i przewodnicząca jury.
Finał był również okazją do spotkania uczniów i uczennic z różnych części Polski, wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktu z przedstawicielami sektora biznesowego. W wydarzeniu wzięli udział także reprezentanci JA Alumni Poland, sieci absolwentów programów Fundacji, prezentując młodzieży możliwości dalszego rozwoju.
Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości dziękuje wszystkim uczestnikom, nauczycielom, mentorom i partnerom za zaangażowanie w kolejną edycję konkursu i już teraz zaprasza do udziału w kolejnej – w roku szkolnym 2025/2026.