Mniej niż połowa Polaków posiadających pracę jest zadowolona z poziomu swoich zarobków. „Ostrożne prognozy pozwalają na pewien optymizm"

Maciej Badowski
39 proc. Polaków posiadających pracę jest zadowolona z poziomu swoich zarobków, odpowiedź „zdecydowanie zadowolony/a” wskazało 5 proc. respondentów.
39 proc. Polaków posiadających pracę jest zadowolona z poziomu swoich zarobków, odpowiedź „zdecydowanie zadowolony/a” wskazało 5 proc. respondentów. 123RF
Zaledwie 5 proc. Polaków określa swoje wynagrodzenie jako zdecydowanie zadowalające, mniej niż połowa badanych Polaków posiadających pracę jest zadowolona z poziomu swoich zarobków. Głównym powodem niezadowolenia jest wzrost inflacji przy braku wzrostu pensji. – Choć w kwestii sytuacji finansowej Polaków trudno mówić o znacznej poprawie, to ostrożne prognozy pozwalają na pewien optymizm – komentuje dla nas Aleksandra Skwarska, Pracuj.pl.

Spis treści

Polacy niezadowoleni ze swojego wynagrodzenia?

Jak wskazuje najnowsze badanie Pracuj.pl, 39 proc. Polaków posiadających pracę jest zadowolona z poziomu swoich zarobków, odpowiedź „zdecydowanie zadowolony/a” wskazało 5 proc. respondentów. To nie powinno jednak dziwić – jak wynika z danych GUS, inflacja w Polsce w lutym wyniosła 18,4 proc. rok do roku, stanowiąc tym samym najwyższy odczyt od grudnia 1996 roku.

Mimo iż 6 na 10 osób badanych przez Pracuj.pl deklaruje, że w ciągu ostatniego roku otrzymali podwyżkę, to wciąż 74 proc. respondentów wskazuje, że pensja wystarcza im na mniej niż jeszcze rok temu. Szybkie szacunki GUS z kolei wskazują, że już w marcu inflacja wyniosła 16,2 proc. W badaniu również pojawia się pozytywny aspekt – 49 proc. Polaków badanych pierwszym kwartale roku zauważa, że negatywny wpływ inflacji na wartość nabywczą ich wynagrodzenia w 2023 roku się zmniejszył.

– Wśród kwestii będących głównymi czynnikami niezadowolenia z obecnego wynagrodzenia, badani najczęściej wymieniają wzrost inflacji przy braku wzrostu wynagrodzenia. Aż 64 proc. respondentów dostrzega tę dysproporcję i jej wpływ na codzienne życie – komentuje dla nas Aleksandra Skwarska, PR, CSR & Content marketing Manager Grupa Pracuj. – Nie jest to jednak jedyny problem dodaje.

Coraz większe problemy z oszczędzaniem

Skwarska podkreśla, że w znacznej mierze nie możemy sobie obecnie pozwolić na oszczędzanie. – Niemal połowa respondentów wskazuje, że nie posiada obecnie wystarczających środków, by odkładać na przyszłość, a 30 proc. badanych wskazuje, że ich aktualne wynagrodzenie nie zapewnia wystarczających środków na codzienne życie – wyjaśnia i dodaje, że to generuje potrzebę zarządzania budżetem z dużą ostrożnością.

– W kwestii wynagrodzenia często porównujemy się do innych – oczywiście jeśli mamy taką możliwość, bo posiadamy wiedzę na temat poziomu zarobków innych osób. 1/5 respondentów badania Pracuj.pl odpowiadając na pytanie dlaczego nie są zadowoleni ze swojej pensji, wskazuje na wyższe zarobki znajomych – zauważa ekspertka.

Ponadto przyznaje, że część jako powód wskazała także wyższe wynagrodzenie pracowników na podobnych stanowiskach. Jednak jej zdaniem samo niezadowolenie może nie być problematyczne, jeśli ta wiedza jest dla nas motywująca i pcha nas do rozwoju – w tym wypadku finansowego.

– Tu pomóc mogą przepisy dotyczące jawności wynagrodzeń, które mają wejść w życie za sprawą przyjętej 30 marca 2023 roku przez Parlament Europejski dyrektywy. Ma ona na celu m.in. zmniejszanie luk płacowych – podkreśla.

Mniej osób podejmuje decyduje się na dodatkową pracę

Choć w kwestii sytuacji finansowej Polaków trudno mówić o znacznej poprawie, to zdaniem Skwarskiej, ostrożne prognozy pozwalają na pewien optymizm.

– Porównanie deklaracji z badań przeprowadzonych we wrześniu 2022 roku i tych z marca 2023 wskazuje, że m.in. mniej osób podejmuje się dodatkowej pracy i mniej osób odczuwa negatywny wpływ inflacji na wynagrodzenie. Choć liczby te zmieniają się powoli, to widać, że zarysowuje się pozytywny trend – zauważa.

– Co więcej, członkowie Rady Polityki Pieniężnej prognozują, że w drugim półroczu 2023 roku także inflacja powinna ulec obniżeniu. Oczywiście do wyciągnięcia konkretnych wniosków potrzeba czasu. Dlatego niezmiennie, osoby obecne na rynku pracy powinny podejmować negocjacje i bez obawy rozmawiać o pieniądzach – podpowiada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rajmund
nikt na świecie nie jest zadowolony ze swoich zarobków, nawet milionerzy...
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu