Pandemia koronawirusa znacząco utrudniła życie przedsiębiorcom. Pomimo tego wyzwania wciąż muszą oni borykać się z dotychczasowymi wyzwaniami. Jednym z nim jest kwestia zapewnienia bezpieczeństwa.
- Z opublikowanego w ostatnim tygodniu raportu GUS „Wypadki przy pracy 2020 – dane wstępne” płyną ciekawe wnioski. Okazuje się, że w ubiegłym roku liczba zgłaszanych wypadków przy pracy spadła o jedną trzecią- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Ewa Dąbrowska, Dyrektor Pionu Klienta Korporacyjnego w Nationale-Nederlanden. Zdaniem ekspertki, to niewątpliwie rezultat trwającej od marca 2020 r. pandemii koronawirusa.
Zgodnie z danymi GUS, w ubiegłym roku w zakładach pracy w Polsce doszło do ponad 62 tys. wypadków. Oznacza to, że codziennie 171 osób doznaje uszczerbku na zdrowiu w czasie wykonywania obowiązków zawodowych.
Choć liczba osób poszkodowanych w 2020 r. w wypadkach przy pracy oraz wskaźnik wypadkowości zmniejszyły się w stosunku do 2019 r. odpowiednio z 6,15 do 4,62, to zdaniem ekspertów, skala tych incydentów mogłaby być niższa.
- Tam, gdzie było to możliwe, część przedsiębiorstw przeszła na pracę zdalną. Choć wciąż brakuje regulacji dotyczących tej formy wykonywania obowiązków zawodowych, wiele wskazuje na to, że pracownicy zachowują większą ostrożność pracując z domów- wylicza ekspertka.
Jednocześnie dodaje, że na większe ryzyko narażone są osoby wykonujące swoje zadania stacjonarnie. Z racji wykonywanych obowiązków najczęściej wypadkom ulegają górnicy, ale także pracownicy przetwórstwa przemysłowego.
- W 2020 r. niemały odsetek wśród poszkodowanych w wypadkach przy pracy stanowiły również osoby zatrudnione w opiece zdrowotnej. Warto dodać, że blisko 61 proc. przyczyn wywołujących wypadki przy pracy, stanowią nieprawidłowe zachowania pracownika- mówi Dąbrowska.
Co z wyjazdami na majówkę? "Branża jest gotowa i z wielką ra...
Ekspertka zaznacza, że ta tendencja utrzymuje się od wielu lat. Zdecydowanie rzadziej, bo w mniej niż 10 proc. przypadków, są one wynikiem niewłaściwego stanu lub użycia sprzętu firmowego.
