Mobilność współdzielona - czym jest i gdzie ma najlepsze warunki do rozwoju? Jest pierwszy ranking polskich miast

OPRAC.:
Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Do miast najbardziej przyjaznych mobilności współdzielonej zaliczamy Warszawę, Gdynię, Pruszków oraz Nowy Dwór Mazowiecki.
Do miast najbardziej przyjaznych mobilności współdzielonej zaliczamy Warszawę, Gdynię, Pruszków oraz Nowy Dwór Mazowiecki. Andrzej Wisniewski / Polska Press
Stowarzyszenie Mobilne Miasto oraz eksperci SGH przebadali 213 miast w Polsce pod kątem rozwoju mobilności współdzielonej. Eksperci uwzględnili infrastrukturę, regulacje gminne, a także dywersyfikację transportu. W ten sposób udało się stworzyć ranking „Tytuł Mobilnego Miasta”, oceniający, gdzie mobilność współdzielona ma najlepsze warunki do rozwoju.

Spis treści

"Tytuł Mobilnego Miasta" to pierwsze badanie polskich miejscowości pod kątem ich otwartości dla usług mobilności współdzielonej. Autorzy rankingu przeanalizowali 213 miast, w których dostępne były systemy hulajnóg elektrycznych, rowery miejskie, e-skutery, a także car sharing.

- Chcieliśmy zbadać, a następnie pokazać innym, które miasta i w jaki sposób dbają o mobilność współdzieloną, która jest bardzo ważna dla zrównoważonego transportu w mieście. Nasz ranking i raport, stworzone we współpracy merytorycznej z panelem ekspertów Szkoły Głównej Handlowej, jest unikalnym źródłem informacji o tej dziedzinie - przekazał Adam Jędrzejewski, założyciel i prezes Mobilnego Miasta (MM).

Jak wyjaśniają autorzy rankingu, „mobilność współdzielona polega na przemieszczaniu się w obszarach zurbanizowanych za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego współdzielonych pojazdów”. Obejmuje ona zatem samochody wynajmowane na minuty, taksówki, rowery miejskie i cargo czy hulajnogi i skutery elektryczne.

Najważniejszym celem mobilności współdzielonej jest poprawa efektywności oraz wydajności transportu miejskiego, a także stopniowe odchodzenie od pojazdów spalinowych. To także odpowiedź na stały wzrost liczby samochodów osobowych w polskich miastach. SGH przypomina, że „w Warszawie na 1000 mieszkańców przypadają aż 953 samochody, przy średniej krajowej 687”.

Przeczytaj również:Narodowy przewoźnik startuje z promocją na bilety. Ceny biletów nawet poniżej 10 zł

Mobilność współdzielona - ranking miast

Ocena jakościowa dotyczyła przyjazności i otwartości polskich miast wobec rozwiązań mobilności współdzielonej. Eksperci zwrócili uwagę przede wszystkim na: regulacje i polityki miejskie, dywersyfikację transportu, stan infrastruktury, a także wykorzystanie danych oraz technologii związanych z mobilnością współdzieloną.

Najwyższe pozycje w rankingu zajęły następujące miasta:

  • miasta do 30 tys. mieszkańców - Nowy Dwór Mazowiecki, Redia i Koluszki,
  • miasta od 30 do 100 tys. mieszkańców - Pruszków, Piaseczno i Słupsk,
  • miasta od 100 do 300 tys. mieszkańców - Gdynia, Katowice i Chorzów,
  • największe aglomeracje - Warszawa, Poznań oraz Gdańsk.

- Warszawa wpisała transport współdzielony w wiele swoich strategicznych dokumentów rozwojowych i zasługuje to na uznanie. Wyzwaniem wciąż jednak pozostaje przełożenie tych założeń na rzeczywistość widoczną na ulicach - czytamy w raporcie z pierwszej edycji Tytułu Mobilnego Miasta.

Według autorów rankingu modelowe miasto mobilne to takie, w którym udział ruchu samochodów prywatnych stanowi zaledwie 10 proc. ogólnej liczby przemieszczeń (obecnie wskaźniki wynoszą około 40 proc.). W modelowym mieście obowiązują też regulacje umożliwiające rozwój mobilności współdzielonej oraz infrastrukturę, która wspiera ten sposób przemieszczania.

Eksperci przyznają, że proces zmian na rynku mobilności współdzielonej będą przyspieszały Strefy Czystego Transportu, czyli obszary miast, na których terenie mogą przemieszczać się jedynie pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin. Za niespełna rok takie regulacje wejdą w życie w Warszawie oraz Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu