Po reformie emerytalnej z 2014 roku część środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) trafiła na subkonta ZUS. Subkonta te są częścią konta emerytalnego ubezpieczonych osób, które urodziły się po 1968 roku, lub tych, które urodziły się przed 1968 rokiem i posiadały rachunek w OFE.
Średnio około 29 tys. zł na kontach w ZUS
Środki zgromadzone na subkontach mogą być dziedziczone przez spadkobierców, o ile zmarły nie wyznaczył za życia beneficjentów. Jeśli za życia tego nie dokonał, środki z subkonta wchodzą w skład masy spadkowej i są rozdzielane zgodnie z przepisami prawa spadkowego.
Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że średnia kwota zgromadzona na subkontach po zmarłych członkach OFE to obecnie około 29 tys. zł (konkretna kwota zależy oczywiście od wieku zmarłego i ilości zgromadzonych środków). Dlatego jeśli zmarł nam ktoś bliski, warto sprawdzić w ZUS, czy możemy otrzymać po nim jakieś środki.
Jak wnioskować o środki po zmarłym? Konieczny jest wniosek
ZUS podaje, że aby spadkobiercy mogli uzyskać dostęp do zgromadzonych środków, konieczne jest złożenie wniosku. Proces wnioskowania nie jest ograniczony żadnymi konkretnymi terminami i różni się w zależności od tego, czy zmarły osiągnął wiek emerytalny, czy też nie.
Jeśli zmarły nie osiągnął wieku emerytalnego, wymagane jest złożenie wniosku o wypłatę środków z subkonta. Wniosek ten można pobrać ze strony internetowej ZUS, wypełnić i złożyć w odpowiedniej jednostce OFE, która następnie zawiadamia ZUS o konieczności przekazania środków. ZUS ma obowiązek przelać środki na rachunek wnioskującego w ciągu trzech miesięcy.
"Wniosek ten można pobrać ze strony internetowej ZUS, wypełnić i złożyć w odpowiedniej jednostce OFE, która następnie zawiadamia ZUS o konieczności przekazania środków” – informuje ZUS.
Sprawa jest łatwiejsza, jeśli zmarły osiągnął wiek emerytalny. W takim przypadku środki zostały już wcześniej zarejestrowane na subkoncie w ZUS i nie wymagają pośrednictwa OFE. Analogicznie postępuje się, gdy zmarły nie był członkiem OFE.
ZUS przypomina, że w przypadku śmierci osoby, dla której prowadzi subkonto, dochodzi do tzw. dziedziczenia środków:
- jeśli w chwili śmierci osoba posiadająca subkonto pozostawała w związku małżeńskim, współmałżonek zmarłego otrzymuje w ramach wypłaty transferowej połowę środków znajdujących na subkoncie w ZUS w zakresie, w jakim środki te stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej
- pozostałe środki (albo wszystkie, jeśli osoba zmarła nie miała współmałżonka) ZUS przekaże osobom wskazanym przez osobę zmarłą, a jeśli nie ma takich osób, środki te wchodzą w skład spadku
„Aby uzyskać środki z subkonta, nie trzeba korzystać z usług firm zewnętrznych. Wystarczy złożyć do nas odpowiedni wniosek. Pomocy udzielają pracownicy sal obsługi klienta w naszych placówkach lub Centrum Obsługi Telefonicznej” – informuje zakład.
źródło: ZUS
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?