https://strefabiznesu.pl
reklama

Musimy pokazać USA, co mogą stracić. Polska stawia warunki w Brukseli

Eryk Kołodziejek
Opracowanie:
Wiceminister zaznaczył, że Unia musi być przygotowana z potencjalnym pakietem odwetowym, aby "strona amerykańska widziała, co potencjalnie może stracić".
Wiceminister zaznaczył, że Unia musi być przygotowana z potencjalnym pakietem odwetowym, aby "strona amerykańska widziała, co potencjalnie może stracić". PAP
W czwartek w Brukseli wiceminister rozwoju Michał Baranowski ogłosił, że Polska przekazała Komisji Europejskiej swoje stanowisko dotyczące możliwego pakietu ceł odwetowych na Stany Zjednoczone, którego wartość wynosi 95 miliardów euro. Baranowski zauważył, że nie wszyscy będą zadowoleni, ponieważ każdy będzie chciał coś z tego pakietu uzyskać.

Spis treści

Konsultacje Komisji Europejskiej

Komisja Europejska prowadzi do 10 czerwca konsultacje dotyczące nowego pakietu ceł, które Unia Europejska mogłaby nałożyć na amerykańskie towary. Działania te są rozważane w przypadku, gdy negocjacje handlowe z USA nie zakończą się sukcesem, a Waszyngton zdecyduje się na wprowadzenie zapowiedzianych ceł wzajemnych. Komisja proponuje, by cła objęły amerykańskie towary o łącznej wartości 95 miliardów euro, w tym samoloty, samochody, whisky i wina.

Baranowski podkreślił, że "wiadomo, że nie wszyscy będą szczęśliwi. Wszyscy będą chcieli z tego pakietu coś wyjąć". Wiceminister nie zdradził jednak szczegółów dotyczących polskiego stanowiska w tej sprawie.

Jedność Unii Europejskiej

Zarówno z perspektywy Polski, jak i całej Unii Europejskiej, Baranowski dostrzega silne poczucie jedności i wsparcia w negocjacjach prowadzonych przez Komisję Europejską z Waszyngtonem. Wiceminister zaznaczył, że Unia musi być przygotowana z potencjalnym pakietem odwetowym, aby "strona amerykańska widziała, co potencjalnie może stracić".

Baranowski dodał, że wszystkie opcje są brane pod uwagę. Podkreślił, że cła wzajemne ogłoszone przez Donalda Trumpa mogłyby objąć eksport z UE do USA o wartości 380 miliardów euro.

- Nie mamy aż tak wielu towarów do umieszczenia w pakiecie odwetowym, więc musiałby on wykraczać poza towary - zauważył wiceminister.

Potencjalne działania Unii Europejskiej

Unia Europejska rozważa możliwość uderzenia w rynek usług, takich jak usługi cyfrowe czy finansowe, jeśli USA nie zgodzą się na zawarcie porozumienia z UE. W przypadku, gdy po 90-dniowym okresie zawieszenia ceł Stany Zjednoczone wprowadzą zapowiedziane taryfy, Unia może zdecydować się na działania odwetowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu