Na giełdzie wzrosły ceny masła, jednocześnie spadły ceny mleka w proszku

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Branża zwraca uwagę, że największe zmiany dotyczą wartości kontraktów, których termin zapadalności mija 24 sierpnia br. I tak w przypadku bezwodnego tłuszczu mlecznego odnotowano wzrost o 9,6% w stosunku do poprzedniej sesji, natomiast w przypadku masła cena sierpniowego kontraktu wzrosła o 10,7%.
Branża zwraca uwagę, że największe zmiany dotyczą wartości kontraktów, których termin zapadalności mija 24 sierpnia br. I tak w przypadku bezwodnego tłuszczu mlecznego odnotowano wzrost o 9,6% w stosunku do poprzedniej sesji, natomiast w przypadku masła cena sierpniowego kontraktu wzrosła o 10,7%. Fot. pixabay.com/congerdesign
Na ostatniej sesji giełdy Global Dairy Trade, 16 lipca 2024, zaobserwowano niewielki, lecz pozytywny trend wzrostowy indeksu o 0,4% w stosunku do poprzedniej aukcji. Ten niewielki wzrost stanowi pewną odmianę od spadków obserwowanych od początku czerwca - relacjonuje Związek Polskich Przetwórców Mleka.

Zmiany cen na rynku produktów mlecznych

Związek Polskich Przetwórców Mleka:

W porównaniu do poprzedniej sesji giełdy z 2 lipca br. kupujący zrewidowali swoje prognozy co do cen masła (średnia cena kontraktu wzrosła o 0,8%, poprzednio spadek o 10,2%), bezwodnego tłuszczu mlecznego (średni wzrost o 4%, poprzednio spadek o 10,7%) oraz sera Cheddar (wzrost o 6,2%, poprzednio spadek o 6,7%). Nadal jednak spadają ceny PMP (spadek o 1,6%, poprzednio spadek o 4,3%) i OMP (spadek o 1,1%, poprzednio spadek o 6,1%).

Branża zwraca uwagę, że największe zmiany dotyczą wartości kontraktów, których termin zapadalności mija 24 sierpnia br. I tak w przypadku bezwodnego tłuszczu mlecznego odnotowano wzrost o 9,6% w stosunku do poprzedniej sesji, natomiast w przypadku masła cena sierpniowego kontraktu wzrosła o 10,7%.

Branżowy związek wyjaśnia, że nie oznacza to, że nagle pod koniec sierpnia ceny tłuszczów mlecznych na rynku światowym wzrosną, tak samo jak poprzednie spadki notowań kontraktów nie oznaczały spadków cen masła.

Giełdę GDT i zmiany wartości jej indeksu, jak też cen poszczególnych kontraktów można traktować jako pewien wskaźnik trendów długoterminowych.

Ceny masła notowanego na GDT mimo istotnych wahań, utrzymują się w trendzie wzrostowym od mniej – więcej sierpnia 2023r. – podobnie w Polsce. W przypadku OMP (odtłuszczone mleko w proszku) w Polsce notuje się spadki cen tego produktu nawet od kwietnia 2022 roku, podobnie na giełdzie GDT. Podobnie zachowują się średnie ceny unijne tych produktów.

Pozostaje kwestią otwartą, czy obecne zróżnicowanie dynamiki cen tłuszczów mlecznych i proszków mlecznych jest zjawiskiem krótkotrwałym, czy też sygnalizuje zmianę długoterminowych trendów rynkowych

Wyniki najnowszej sesji giełdy GDT świadczą o niepewności inwestorów co do przyszłych trendów cenowych. Obserwuje się zróżnicowaną dynamikę cen w zależności od terminu dostaw, z niewielkimi wzrostami lub spadkami

O ile w przypadku OMP jest bardziej prawdopodobnym, że nie nastąpi w najbliższym czasie jakaś istotna wolta na rynku, to brak jednoznacznego wskazania na rynku tłuszczów mlecznych może sugerować, że kupujący czekają na dodatkowe dane takie jak wielkość produkcji, czy warunki pogodowe, ale również być może na decyzje polityczne – np. chińskie embargo lub cła retorsyjne na produkty spożywcze z UE, w związku z niedawną decyzją UE w sprawie ceł na chińskie samochody elektryczne.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu