Na jaką pomoc mogą liczyć osoby poszkodowane wskutek nawałnic? Kto dostanie najwyżej 6 tys., a kto 200 tys. złotych zasiłku? [26.02.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Pomoc ze środków publicznych dla osób poszkodowanych wskutek wichury przeznaczona jest dla rodzin i osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych.
Pomoc ze środków publicznych dla osób poszkodowanych wskutek wichury przeznaczona jest dla rodzin i osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych. Adam Jastrzębowski / Polska Press
Osoby poszkodowane wskutek nawałnic mogą liczyć przede wszystkim na odszkodowania z polis ubezpieczenia nieruchomości. Ale niezależnie od tego czy takie ubezpieczenie - i w jakim zakresie - posiadają, mogą też liczyć na pomoc ze środków publicznych dla osób poszkodowanych wskutek nawałnic. Oto szczegóły tej pomocy.

Pomoc przeznaczona jest dla rodzin i osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych.

Pomoc dla osób poszkodowanych wskutek nawałnic: Kwota zasiłku do 6 tysięcy zł

Podstawą do wypłaty jest przeprowadzony wywiad środowiskowy (tylko część VII kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego). Wypłaty świadczenia dokonuje właściwy terytorialnie ośrodek pomocy społecznej.

Pomoc na remont budynku/lokalu mieszkalnego

Kwota zasiłku wynosi do 20 tysięcy złotych (w szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota zasiłku może być wyższa niż 20 tysięcy złotych, ale nie wyższa niż 100 tysięcy złotych).

Pomoc na odbudowę budynku/lokalu mieszkalnego

Kwota zasiłku nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych. Niezbędna jest decyzja o nakazie rozbiórki oraz oszacowanie szkody przez osobę posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości.

Pomoc dla osób poszkodowanych wskutek nawałnic: inne możliwe formy

To formy pomocy wynikające z ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej:

  • Udzielenie niezbędnego schronienia, posiłku, ubrania.
  • Praca socjalna.
  • Poradnictwo specjalistyczne.
  • Wsparcia w formie interwencji kryzysowej.
  • Pomoc w formie pobytu w ośrodku wsparcia.

Wszelkie szczegółowe informacje można uzyskać w ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

Szczegółowe informacje o zasadach korzystania z pomocy społecznej - znajdziesz pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-pomocy-spolecznej

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu