Na jakie ustępstwa chcą iść pracownicy w związku z COVID-19?

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Szymon Starnawski/ Polska Press Grupa
Niektórzy zakładają, że pracownicy pójdą na ustępstwa w związku z koronawirusem. Jednak co czwarty specjalista lub manager nie jest gotowy zaakceptować zmiany warunków zatrudnienia. Sprawdziliśmy, jaką strategię na koronawirusa przyjęli pracownicy.

Pracownicy musieli pójść na liczne kompromisy związane z wynagrodzeniem czy formą zatrudnienia. Wszystko przez epidemię COVID-19, która odwróciła do góry nogami sytuację na rynku pracy. Niektórzy pracodawcy wręcz skorzystali na pandemii, obniżając płace i otrzymując niebagatelne dopłaty do wynagrodzeń zatrudnionych przez siebie osób. Gdzie leży granica? Na jak dużo mogą pozwolić sobie przedsiębiorcy? Znalezienia odpowiedzi na te pytania podjęły się firmy Hays Poland i Deloitte.

Specjaliści stawiają na rozwój

Co drugi pracownik odczuwa niepewność związaną ze swoją sytuacją zawodową. Z drugiej strony coraz części słyszy się o powrocie do normalności. Liczne firmy ponownie otworzyły biura, a niektórzy przedsiębiorca wprowadzili model pracy hybrydowej, który polega na łączeniu pracy zdalnej z pracą w siedzibie firmy. Te zmiany niestety nie przykładają się na wyższe pensje.

Zarobki millenialsów. Zobacz, ile zarabiają praktykanci, sta...

Specjaliści i managerowie uważają, że posiadają kompetencje potrzebne na danym stanowisku. Jest o tym przekonanych 94% pracowników przebadanych przez Hays Poland i Deloitte. Mimo to trzech pracowników na czterech przystąpiło do poszerzania swoich umiejętności i kwalifikacji ze względu na koronawirusa. Dzięki tym działaniom będą w stanie zwiększyć swoją atrakcyjność w oczach potencjalnego pracodawcy oraz zyskają więcej perspektyw na znalezienie zatrudnienia.

Pracownicy mają świadomość tego, że zmieniają się wymagania na rynku pracy. W ostatnich miesiącach wiele rekrutacji zostało wstrzymanych, a nowe wakaty nie zostały utworzone przez oszczędności firm. Niepewność jutra sprawia, że połowa specjalistów i managerów (46%) bierze pod uwagę przebranżowienie w ciągu trzech najbliższych lat – wynika z badania zrealizowanego przez Hays, w którym partnerem merytorycznym była firma Deloitte.

Ci pracownicy, którzy mieli więcej szczęścia, nie stracili pracy, ale połowa z nich (46%) doświadczyła negatywnych konsekwencji pandemii. Są to przede wszystkim:

  • obniżka wynagrodzenia,
  • zmniejszenie wymiaru etatu,
  • zwiększenie zakresu obowiązków,
  • zablokowanie możliwości awansu,
  • zablokowanie możliwości podwyżki.

Pracownicy czekają na poprawę warunków zatrudnienia

Podejmując decyzje o pogorszeniu warunków zatrudnienia, firmy zapewniały pracowników, że mają one charakter tymczasowy. Znoszenie obostrzeń wprowadzonych przez rząd powinno więc iść w parze z poprawą warunków zatrudnienia. Niebawem przyjdzie czas, aby pracodawcy zostali rozliczeni ze swoich deklaracji. Ci przedsiębiorcy, którzy nie podniosą płac do poziomu sprzed wybuchu pandemii, muszą liczyć się z utratą części personelu.

10 nurtujących pytań, które nasuwają się podczas szukania pracy

Przedstawiciele wielu zawodów, zwłaszcza specjaliści i managerowie, zdają sobie sprawę z tego, że posiadają kompetencje cenione przez pracodawców. Mogą więc poszukać firmy proponującej im lepsze warunki zatrudnienia. Trzech pracowników na czterech (76%) wyraża gotowość do zaakceptowania zmiany warunków zatrudnienia w celu zachowania obecnego miejsca pracy – wynika z raportu Hays Poland i Deloitte „Nowe oblicze normalności” 2020. Dla co czwartej osoby taka zmiana byłaby nie do zaakceptowania.

Pracownicy rozważniej planują karierę

Sytuacja jest trudna, a osoby zatrudnione obawiają się nie tylko utraty pracy, ale także – gorszych zarobków i pracy poniżej swoich kwalifikacji. W porównaniu z końcem 2019 r., 5% więcej respondentów widzi rozwój swojej kariery w szarych barwach, a co druga osoba (48%) nie ma zdania na ten temat.

Lockdown związany z COVID-19 znacznie wpłynął na rynek pracy freelancerów – wynika ze zrealizowanego w czerwcu badania Useme.com. Co prawda 2/3 wolnych strzelców (64%) negatywnie ocenia zmiany, jakie zaszły przez pandemię, ale w ciągu roku liczba wolnych strzelców zarabiających powyżej 5000 zł zwiększyła się o niemal połowę.  Sprawdź, na jakim poziomie plasują się zarobki freelancerów w Polsce.

Ile zarabia freelancer? Sprawdź, czy opłaca się pracować na ...

Tylko co druga firma (47%), planuje zatrudnić nowych pracowników w perspektywie najbliższych 12 miesięcy, co czwarta (23%) nie zamierza tworzyć nowych wakatów, a 30% pracodawców nie ma jeszcze sprecyzowanych planów związanych z rekrutacją. Zaledwie 60% przedsiębiorstw spodziewa się osiągnięcia wyników porównywalnych z tymi sprzed pandemii w ciągu najbliższego roku.

Przez koronawirusa więcej specjalistów szuka nowej pracy, ale w dalszym ciągu występuje luka kompetencyjna. Zmieniają się plany zawodowe pracowników, ale też firmy wprowadzają nowe strategie zatrudnienia. Czas pokaże, z jak dużą skalą zmian mamy do czynienia.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie