Na Siernieczku czekają na inwestycję Remondisu. Ma być tak, jak w niemieckim Lünen

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Zakład w Lünen ma tradycje sięgające 1930 roku. Obecnie to jeden z największych ośrodków recyklingu w Europie, który zwiedzić mieli okazje przedstawiciele mieszkańców Sierniczeka.
Zakład w Lünen ma tradycje sięgające 1930 roku. Obecnie to jeden z największych ośrodków recyklingu w Europie, który zwiedzić mieli okazje przedstawiciele mieszkańców Sierniczeka. Nadesłane
Remondis gotowy do hermetyzacji instalacji do zagospodarowania odpadów na Siernieczku. Standard inwestycji ma być taki, jak w niemieckim Lünen.

Zobacz wideo: Ukrainki posprzątały ogród zoologiczny w Bydgoszczy

od 16 lat

Kilka dni temu mieszkańcy Siernieczka zwiedzali Zakład Lippewerk w Lünen, który jest największym ośrodkiem recyklingu przemysłowego w Europie. W wyjeździe studyjnym wzięło udział troje mieszkańców Siernieczka, w tym Maciej Charczuk, który od kilku lat prowadzi w mediach społecznościowych stronę „STOP dla smrodu z Remondisu” oraz nadzorująca bydgoską instalację do biodegradowalnego przetwarzania odpadów Małgorzata Gotowska. Firma chciała pokazać, na przykładzie zakładu w Lünen, jak wygląda wzorcowy ośrodek recyklingu przemysłowego.

To Cię może też zainteresować

Od niemal 10 lat mieszkańcy Siernieczka skarżą się na smród z zakładu Remondis, który sąsiaduje z osiedlem. Zakład w Bydgoszczy jest o wiele mniejszy od niemieckiego i zajmuje dużo mniejszą powierzchnię. Usytuowanie zakładu w obrębie miasta i sąsiadującym z nim osiedlem mieszkaniowym nie jest najszczęśliwsze. Z kolei Zakład Lippewerk obejmuje powierzchnię 230 hektarów i jest największym ośrodkiem recyklingu przemysłowego w Europie. Usytuowany jest około 4 kilometrów od najbliższych zabudowań mieszkalnych i w żaden sposób nie wpływa na jakość życia mieszkańców. Poza tym, tereny mieszkalne oddziela od zakładu szeroki pas zieleni. Zakład w Lünen stanowi swoiste miasteczko z własną bioelektrowią, strażą pożarną, oczyszczalnią ścieków. Znajdują się tam ulice o nazwach zbieżnych w daną specyfiką działalności. Z uwagi na ogromy obszar zakładu zwiedzanie odbywa się samochodem. Firma od swoich początków jest firmą rodzinną, zarządzaną przez potomków pierwszych założycieli.

- Organizowaliśmy już wyjazdy studyjne dla mieszkańców Siernieczka, by zobaczyli instalacje w Łodzi i Poznaniu. Teraz pokazaliśmy standard, który innym firmom w kraju trudno będzie osiągnąć - uważa Piotr Tokarski, rzecznik Remondis Polska. - Czekamy już tylko na pozwolenie na budowę. Sam proces przygotowania inwestycji idzie wybitnie szybko, tę ścieżkę dzięki urzędnikom pokonujemy chyba najszybciej w Polsce. Nie skłamię gdy powiem, że gdybyśmy dziś dostali pozwolenie na budowę, jutro możemy z nią ruszać, jesteśmy już gotowi. Mamy nadzieje, że standard życia, który obniżyliśmy mieszkańcom wkrótce pójdzie w zapomnienie.

Podobne nadzieje ma Maciej Charczuk, który podobnie jak inni mieszkańcy, czeka na rozpoczęcie prac.

- Firma Remondis ma około 50 oddziałów na całym świecie. Standardy jej działalności powinny być więc takie same, bez względu na jakim terenie działa. Mamy nadzieję, jako uczestnicy tej wycieczki, że po zapowiadanych inwestycjach i całkowitej hermetyzacji instalacji przy ulicy Inwalidów w Bydgoszczy problemy mieszkańców z uciążliwym sąsiedztwem Remondisu pójdą w zapomnienie - nie kryje bydgoszczanin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Na Siernieczku czekają na inwestycję Remondisu. Ma być tak, jak w niemieckim Lünen - Express Bydgoski

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu