Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen mówi wprost: - Jako pierwsza firma w Polsce rozpoczynamy budowę infrastruktury umożliwiającej dostarczenie do sieci energii elektrycznej produkowanej na morzu. Rozpoczęliśmy też prace na terenie terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. Nie zwalniamy tempa, bo inwestycje w nowoczesną, zeroemisyjną energetykę są filarem naszej strategii. Morskie farmy wiatrowe, obok małych reaktorów jądrowych, będą kluczem do transformacji polskiego systemu elektroenergetycznego i wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu. Jesteśmy w pełni przygotowani do realizacji inwestycji na Bałtyku, która już w 2026 roku będzie zapewniała czystą, dostępną energię milionom Polaków.
Co ciekawe, całe przedsięwzięcie towarzyszące farmie Baltic Power będzie zaprojektowane tak, by zminimalizować wpływ inwestycji na środowisko. Stacja elektroenergetyczna, stanowiąca lądową część farmy wiatrowej Baltic Power, będzie pełnić funkcję węzła dla linii kablowych, przesyłających energię elektryczną z oddalonych o blisko 30 km morskich stacji elektroenergetycznych. Połączenie lądowe będzie tak poprowadzone, np. przez plaże, żeby w ogóle nie było widoczne. Projekt zakłada, że kabel będzie położony minimum 10 metrów pod plażą.
Za projekt, budowę oraz dostarczenie niezbędnych komponentów do lądowej stacji elektroenergetycznej odpowiada konsorcjum firm GE i Enprom.
Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w Polsce. Na farmę złoży się 76 turbin o jednostkowej mocy 15 MW i wysokości ponad 200 metrów. Farma zlokalizowana będzie 23 km od brzegu, na wysokości Choczewa oraz Łeby, gdzie powstanie port serwisowy farmy. Pierwszy prąd dla klientów indywidualnych popłynie już w 2026 roku.
