Najem krótkoterminowy. Sąsiedzi skarżą się na hałas, a przepisów brak

Leszek Rudziński
Opracowanie:
Lokatorzy sąsiadujący z wynajmowanymi apartamentami często skarżą się na hałas i brak poczucia bezpieczeństwa.
Lokatorzy sąsiadujący z wynajmowanymi apartamentami często skarżą się na hałas i brak poczucia bezpieczeństwa. Wojciech Matusik/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Pomimo interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich, nierozwiązany pozostaje problem kontroli nad krótkoterminowym wynajmem lokali w budynkach mieszkalnych na cele turystyczne. Lokatorzy sąsiadujący z wynajmowanymi apartamentami często skarżą się na hałas i brak poczucia bezpieczeństwa.

Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, już pod koniec czerwca zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy, wskazując na brak instytucjonalnej kontroli nad krótkoterminowym wynajmem lokali na cele turystyczne w budynkach mieszkalnych oraz brak narzędzi do zwalczania negatywnych zjawisk, jakich doznają mieszkańcy budynków z takimi apartamentami.

Sąsiedzi skarżą się na brak spokoju i poczucia bezpieczeństwa

Właściciele oraz najemcy lokali sąsiadujących z takimi mieszkaniami skarżą się RPO, że ich prawo do spokoju, a niekiedy także poczucie bezpieczeństwa, doznają istotnego uszczerbku. Na gruncie obowiązującego prawa nie istnieją zaś żadne skuteczne środki działania, dzięki którym stali mieszkańcy mogliby zwalczać patologie, na jakie narażeni są ze strony turystów nieprzestrzegających zasad współżycia społecznego.

Na brak narzędzi do zwalczania tego zjawiska oraz na konieczność ustawowego uregulowania najmu krótkotrwałego od dłuższego czasu zwracają również uwagę władze najbardziej popularnych turystycznie miast polskich (Sopotu i Krakowa). Do Biura Rzecznika nadal zaś wpływają skargi, w których opisywane są rażąco naganne zachowania turystów w wynajmowanych apartamentach.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii odsyła do resortu turystyki

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk wskazuje, że w odpowiedzi z lipca 2022 r. Minister Rozwoju i Technologii, choć podzielił pogląd o konieczności rozwiązania problemu, to stwierdził, iż z uwagi na to, że nie może być on skutecznie rozstrzygnięty przez czynność prawną wspólnoty, nie ma możliwości jego rozwiązania na gruncie ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.

Minister wskazał, że wymaga to rozwiązań systemowych w zakresie regulacji rynku i samej instytucji najmu krótkoterminowego, zwłaszcza na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych – należących do właściwości Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Przepisy nie uwzględniają potrzeb lokatorów

Stanisław Trociuk podkreśla, że potrzebne są rozwiązania, które powinny równoważyć potrzeby stałych mieszkańców z prawem właścicieli do wykorzystywania, w tym komercyjnego, swoich lokali, a także z interesem społecznym wyrażającym się w uzyskiwaniu dochodów przez jednostki samorządu terytorialnego oraz wpływu turystyki na rozwój miejscowości.

Działania resortu turystyki nie uwzględniają powtarzających się skarg

Biuro RPO przypomina, że zmiany zmierzające do uregulowania najmu krótkotrwałego zapowiadane są od lat. Ostatnio w piśmie z 1 grudnia 2021 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało Biuro RPO, że toczą się prace wewnętrzne nad założeniami do projektu ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych dotyczących krótkotrwałego najmu lokali. Według przekazanych wówczas informacji głównym celem jest wzmocnienie ochrony konsumenta oraz wyeliminowanie nieuczciwych praktyk rynkowych w obszarze usług zakwaterowania.

Jednak zapowiadane zmiany nie przewidują regulacji zapewniających skuteczne mechanizmy działania w przypadku powtarzających się skarg mieszkańców na zakłócenia ich spokoju i bezpieczeństwa ze strony turystów zakwaterowanych w apartamentach na krótkotrwały wynajem.

Potrzebne są odpowiednie narzędzia, aby kontrolować zbyt głośnych wynajmujących

Jak przypomina zastępca RPO, z ostatnich doniesień medialnych wynika, że w MSiT trwają prace nad dokumentem o roboczej nazwie „Założenia do projektu ustawy o rodzajach usług turystycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw”.

W jego ocenie projektowane uregulowania powinny przewidywać takie instrumenty regulowania najmu krótkotrwałego, które m.in. doprowadzą do zaprzestania wykorzystywania apartamentu na cele najmu turystycznego z określonych ustawowo przyczyn, m.in. z powodu notorycznego zakłócania spokoju mieszkańcom bądź też w inny sposób umożliwią zwalczanie powtarzających się, negatywnych i uciążliwych dla mieszkańców konsekwencji przeznaczenia apartamentu na cele turystyczne.

Stanisław Trociuk zwróci się do Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka o stanowisko w sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu