Najlepiej mieszka się w Sopocie i Zakopanem. Najgorzej w...

Andrzej Prajsnar/AIP
Karolina Misztal / Polska Press
Sopot, Zakopane i Warszawa - tam mieszka się najlepiej. Na drugim biegunie są miasta takie jak Olkusz czy Dębica.

Główny Urząd Statystyczny dopiero niedawno opublikował dane o liczbie i powierzchni mieszkań w miastach liczących sobie ponad 20 000 mieszkańców. Na podstawie tych informacji z końca 2016 roku, portal RynekPierwotny.pl przygotował kolejną edycję swojego rankingu warunków mieszkaniowych. Trzecia odsłona wspomnianego rankingu przyniosła kilka ciekawych zmian.

Przed zaprezentowaniem wyników rankingowych z końca 2016 roku, warto poświęcić kilka zdań metodologii badania przygotowywanego corocznie przez portal RynekPierwotny.pl. Wspomniany portal na podstawie danych z 218 analizowanych miast, obliczył liczbę mieszkań (tzn. lokali i domów) przypadającą na 1000 osób oraz powierzchnię użytkową mieszkań w przeliczeniu na jedną osobę. Następnie wyznaczono medianowe wartości dwóch analizowanych wskaźników (liczba mieszkań/1000 osób i metraż na 1 osobę). Dla 218 analizowanych miast obliczono odchylenia w stosunku do mediany. Za dodatnie lub ujemne odchylenie wyniku danego miasta o 1 proc. (względem medianowej wartości), zostało przyznanych odpowiednio +10 punktów oraz -10 punktów. Dlatego przykładowe miasto (Kielce) z liczbą mieszkań na 1000 osób o 8,18 proc. wyższą od mediany i metrażem na 1 osobę o 2,36 proc. niższym od mediany, w końcowej klasyfikacji otrzymało +58,2 punktu (81,8 pkt. + (- 23,6 pkt.)).

Najlepiej mieszka się w Sopocie i Zakopanem. Najgorzej w...
mat. prasowe

W pierwszej dziesiątce rankingu znów znalazły się trzy metropolie …

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl po sprawdzeniu wyników rankingowych z końca 2015 r. (poprzedni ranking) i końca 2016 r. (aktualny ranking) wskazują, że miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły te same miasta co poprzednio. Doszło jednak do zmian kolejności w samej czołówce. W najnowszym rankingu, najwięcej punktów zebrały następujące miejscowości:

Sopot (miejsce 1, pozycja bez zmian)
Zakopane (miejsce 2, awans o 2 pozycje)
Warszawa (miejsce 3, pozycja bez zmian)
Wrocław (miejsce 4, awans o 1 pozycję)
Kołobrzeg (miejsce 5 ex aequo ze Świnoujściem, awans o 2 pozycje)
Świnoujście (miejsce 5 ex aequo z Kołobrzegiem, spadek o 3 pozycje)
Józefów (miejsce 7, awans o 1 pozycję)
Piaseczno (miejsce 8, spadek o 2 pozycje)
Marki (miejsce 9, pozycja bez zmian)
Poznań (miejsce 10, pozycja bez zmian)

Warto zwrócić uwagę, że takie miasta jak Sopot, Zakopane, Kołobrzeg oraz Świnoujście zawdzięczają wysoką pozycję dużej liczbie kwater dla turystów. W przypadku Warszawy, Wrocławia i Poznania, spore znaczenie mają mieszkania nabywane z myślą o wynajmie. Z kolei Józefów, Piaseczno oraz Marki to lokalizacje często wybierane przez zamożnych warszawiaków, którzy mogą sobie pozwolić na zakup lub budowę dużego lokum.

To Cię może zaciekawić! By przeczytać, KLIKNIJ!

Jeżeli chodzi o miasta ponad 300 000 mieszkańców (inne niż Warszawa, Wrocław i Poznań), to Łódź odnotowała spadek o jedną pozycję (na 12 miejsce). Awans zaliczył Gdańsk (z 17 miejsca na 16 miejsce), Szczecin (z 31 miejsca na 27 miejsce) oraz Lublin (z 35 miejsca na 33 miejsce). Żadnych zmian pozycji rankingowych nie odnotowano w przypadku Krakowa (14 miejsce) oraz Bydgoszczy (86 miejsce). Podobnie jak rok wcześniej, do grona miast liczących ponad 300 000 mieszkańców, nie zakwalifikowały się już Katowice (13 pozycja rankingowa według danych z końca 2016 r.). Większych zmian nie zaobserwujemy wśród przemysłowych i poprzemysłowych miast, które podobnie jak poprzednio zebrały najmniej punktów rankingowych. Do tej grupy można zaliczyć: Olkusz, Stalową Wolę, Knurów, Starogard Gdański, Skawinę, Żory, Andrychów, Dębicę, Police i Orzesze.

W nawiązaniu do powyższych wyników warto dodać, że znów spadła liczba analizowanych miast, które liczą sobie ponad 20 000 mieszkańców. Pod koniec 2014 roku, Główny Urząd Statystyczny wskazał 222 takie miejscowości. Rok później wspomniana grupa skurczyła się do 219 miast. Najnowszy ranking portalu RynekPierwotny.pl, bazujący na danych z grudnia 2016 roku, uwzględnia już tylko 218 miast z liczbą ludności ponad 20 000.

Na przestrzeni ostatnich lat można również zauważyć poprawę przeciętnych wyników z analizowanych miejscowości (tzn. medianowej liczby mieszkań na 1000 osób i medianowego metrażu na 1 osobę). Te wyniki przedstawiają się następująco:
koniec 2014 roku - 381 mieszkań/1000 osób, 24,7 mkw./osobę
koniec 2015 roku - 385 mieszkań/1000 osób, 25,0 mkw./osobę
koniec 2016 roku - 391 mieszkań/1000 osób, 25,4 mkw./osobę

Tak duża coroczna poprawa przeciętnych wyników z miast liczących ponad 20 000 mieszkańców, może wydawać się imponująca. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko boom deweloperski odpowiada za coraz lepsze statystyki. Kluczowe znaczenie ma także spadek populacji wielu analizowanych ośrodków miejskich.

Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

To Cię może zaciekawić! By przeczytać, KLIKNIJ!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pola2
W Piasecznie mieszka się bardzo dobrze – małe miasto, kameralne, a jednak wszystko w nim jest, no i dobry dojazd do Warszawy. Rozglądamy się za mieszkaniem gdzieś tutaj w okolicy i dobrze wygląda inwestycja Dom Marzeń Piekut – może ktoś coś wie na jej temat?
m
małpa w czerwonym
Brzyszcze i Włoszczowa ?
G
Gość

Słupsk pewnie wysoko w rankingu skoro tak nas ubywa ?

w
w całym kraju
CYT: "Kluczowe znaczenie ma także spadek populacji wielu analizowanych ośrodków miejskich." A ja myśle, że spadek populacji w ogóle, w skali kraju.
M
Maximus
Każdy żyd swój towar chwali.
G
Gosc
W zakopanem? Skad te wyniki? Haha
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu