NFOŚiGW otwiera nabór wniosków na ochronę wód i gospodarkę wodną

Oliwia Marciszewska
NFOŚiGW otwiera nabór wniosków na ochronę wód i gospodarkę wodną
NFOŚiGW otwiera nabór wniosków na ochronę wód i gospodarkę wodną Nadesłane/Newater
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił rozpoczęcie naboru wniosków na projekty związane z ochroną wód oraz zrównoważoną gospodarką wodną. Proces potrwa do 11 kwietnia br. Wiceprezes Funduszu, Robert Gajda, wyraził nadzieję na zwiększenie budżetu z obecnych 570 milionów złotych do 2,2 miliarda złotych, co będzie jednak wymagało zgody Komisji Europejskiej.

Spis treści

Nowe możliwości finansowania projektów wodno-ściekowych

NFOŚiGW poinformował o otwarciu naboru wniosków na dofinansowanie projektów, które mają na celu wsparcie ochrony wód, zrównoważonej gospodarki wodnej oraz oczyszczania ścieków. Środki na te cele pochodzą z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027.

Nabór wniosków rozpoczął się 13 stycznia i potrwa do 11 kwietnia 2025 roku. Na razie budżet programu wynosi 570 milionów złotych, jednak istnieje możliwość jego zwiększenia. Program skierowany jest do podmiotów odpowiedzialnych za gospodarkę wodno-kanalizacyjną, a projekty muszą dotyczyć aglomeracji wskazanych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Maksymalne dofinansowanie projektu może wynieść 70 proc. wartości wydatków kwalifikowalnych.

Wsparcie dla infrastruktury wodno-kanalizacyjnej

W perspektywie finansowej 2021-2027, z programu FEnIKS przeznaczono ponad 4,5 miliarda złotych na modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Polsce. Zainteresowanie pierwszym naborem potwierdza duże potrzeby inwestycyjne miast w tym zakresie. Robert Gajda, wiceprezes zarządu NFOŚiGW, wyraził nadzieję na uzyskanie zgody Komisji Europejskiej na zwiększenie budżetu naboru z 570 milionów złotych do 2,2 miliarda złotych.

W ramach działania "gospodarka wodno-ściekowa" możliwe będzie uzyskanie dotacji na budowę nowej infrastruktury komunalnej do zbierania ścieków w aglomeracjach o wielkości co najmniej 15 tysięcy równoważnej liczby mieszkańców. Dofinansowanie obejmie również budowę i modernizację istniejącej infrastruktury komunalnej do oczyszczania ścieków oraz budowę zbiorczych systemów kanalizacji sanitarnej.

Beneficjenci i dotychczasowe osiągnięcia

Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych oraz spółek wodnych. NFOŚiGW przypomniał, że w ramach pierwszego naboru z działania 1.3 Gospodarka wodno-ściekowa, Fundusz podpisał dotychczas 23 umowy na łączną kwotę 1,08 miliarda złotych.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu