Nie lubisz zmian? To źle. Przeciętny pracownik zmienia pracę 5-7 razy

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Cottonbro/ Pexels.com
W przyszłości będziemy częściej zmieniać pracę, a nawet zawód. Eksperci spodziewają się dużej rotacji na rynku pracy, a zmiany są widoczne już teraz.

Rynek pracy zmienia się dynamicznie, a dostęp do dużej ilości ofert zatrudnienia sprawia, że pracownicy coraz częściej szukają dla siebie lepszych możliwości. Doradcy zawodowi szacują, że w ciągu życia przeciętny pracownik będzie pracował w 5-7 różnych firmach, a 30 proc. będzie decydować się na zmianę pracodawcy lub ścieżki zawodowej jeszcze częściej, bo raz do roku - wskazuje Ewa Warchoł, konsultantka kariery i coach w Lee Hecht Harrison Polska. Ekspertka jest zdania, że rozważając zmianę zawodu, nie należy się bać spróbowania czegoś zupełnie nowego. Powinniśmy jednak zastanowić się, czy mamy wystarczająco dużo czasu na naukę nowego zawodu, a także odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są nasze mocne strony.

Wygospodarowanie dodatkowego czasu na przygotowanie do zmiany branży może być prawdziwym wyzwaniem, ponieważ Polacy się przepracowują. Brak stabilnego zatrudnienia to nie jedyne wyzwanie, z jakim muszą mierzyć się współcześni pracownicy. Według dr Beaty Rajby z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej aż ⅓ Polaków pracuje w trakcie urlopu. Jak tłumaczy ekspertka, są to osoby uzależnione od stresu, przyzwyczajone do stresującej pracy. Ponieważ hormon stresu znajduje się u nich na wysokim poziomie, nie potrafią one znaleźć sobie miejsca w czasie wolnym. Podświadomie są one skłonne do awantur, mogą skarżyć się na ból głowy czy złe samopoczucie. To ich odpowiedź na dzień pozbawiony stresujących doświadczeń.

Praca w trakcie urlopu stanowi także domenę perfekcjonistów. Osoby te często biorą na siebie zbyt dużo, byle zadbać o detale. Trzeci typ ludzi pracujących w wakacje stanowią pracoholicy. Żyją oni swoją pracą i bardzo wysoko stawiają sobie poprzeczkę. Tego typu pracownicy często pozostają pod telefonem w trakcie urlopu nawet, jeżeli nie wymaga tego od nich przełożony, regularnie sprawdzają skrzynkę pocztową i nie lubią odcinać się od swojej pracy, nawet na kilka dni.

Beata Rajba zaleca zatroszczyć się o kilka kwestii przed pójściem na urlop. Powinniśmy zadbać o: bliskość (poświęcenie uwagi ważnym dla nas osobom), odcięcie (od pracy), doświadczanie (nowe smaki, ludzie i miejsca) oraz umiarkowanie (od alkoholu, jedzenia czy zwiedzania). Dopiero rozgraniczenie pracy i wypoczynku pozwala na pełną regenerację i zebranie sił na kolejne miesiące spędzone w firmie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu