Nie ma powodów do obaw. Paliwa w Polsce nie zabraknie. Panika na stacjach benzynowych nieuzasadniona, dostawy są zabezpieczone

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Spółki paliwowe podkreślają i zapewniają, że w Polsce nie zabraknie paliwa. "Rezerwy są wystarczające"
Spółki paliwowe podkreślają i zapewniają, że w Polsce nie zabraknie paliwa. "Rezerwy są wystarczające" unsplash.com
Atak Rosji na Ukrainę wywołał wzmożony popyt na paliwo w wielu Polskich miastach. Jak się jednak okazuje - panika i tankowanie ropy, czy benzyny na zapas - jest niepotrzebne - uspokaja prezes PKN ORLEN. - Dostawy ropy i paliw są zabezpieczone, bo na przestrzeni ostatnich lat realizowaliśmy działania zmierzające do dywersyfikacji dostaw surowca – tłumaczy Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN

W związku ze wzmożonym popytem na paliwa w Polsce, spowodowanym rosyjskim atakiem na Ukrainę PKN Orlen, Grupa Lotos, Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN), Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego wraz z Polską Izbą Paliw Płynnych podkreślają „że Polska dysponuje odpowiednimi rezerwami ropy naftowej oraz paliw.”

Paliwa w Polsce nie zabraknie. Prezes PKN ORLEN uspokaja

„Dostawy ropy i paliw są zabezpieczone, bo na przestrzeni ostatnich lat realizowaliśmy działania zmierzające do dywersyfikacji dostaw surowca. Jeszcze w 2013 roku rafineria w Płocku przerabiała 98% rosyjskiej ropy. Dzisiaj jej udział w przerobie to mniej niż połowa. W ten sposób zapewniamy stabilność biznesu i wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale całego regionu” – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

Spółki paliwowe dodają, że „transport ropy naftowej rurociągiem z kierunku wschodniego do Polski odbywa się zgodnie z harmonogramem tłoczeń". Sytuacja jest monitorowana na bieżąco, a spółki są przygotowane na różne scenariusze.

W 2019 roku zaistniała sytuacja ze wstrzymaniem dostaw drogą lądową w gdańskiej rafinerii. Poziom przerobu ropy naftowej był wówczas niezmieniony. - Nadmorskie położenie od zawsze poszerza naszą elastyczność operacyjną. Daje to spółce możliwość zakupu szerokiej gamy surowca z różnych kierunków świata, co stanowi naturalną część jej codziennej działalności, realizowanej zawsze w przypadku potwierdzenia ekonomiki potencjalnej transakcji – mówi Zofia Paryła, prezes zarządu Grupy LOTOS.

Igor Wasilewski, prezes PERN, dodaje, że „w sytuacji nadzwyczajnej, kiedy do Polski napłynęła skażona chlorkami organicznymi ropa naftowa, spółka pomyślnie zdała test działania, kiedy przez 46 dni nie były realizowane dostawy poprzez rurociąg "Przyjaźń".

Panika na stacjach benzynowych w Polsce niepotrzebna. Sytuacja jest monitorowana

„Atak Rosji na Ukrainę odczuły rynki na całym świecie. Obecny niepokój jest wykorzystywany przez spekulantów, którzy chcą nieuczciwie zarobić na tej niepewnej sytuacji” – informują Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego wraz z Polską Izbą Paliw Płynnych.

Wzmożony popyt na paliwa, w niektórych częściach kraju stwarza dodatkowe wyzwania logistyczne. Wydania z baz paliw zostały zwiększone. Należy jednak uwzględnić indywidualne warunki handlowe każdego z operatorów. Koncerny monitorują sytuację i podejmują stosowane działania zaradcze.

POPiHN i PIPP zapewniają, że „Polska dysponuje odpowiednimi rezerwami ropy naftowej oraz paliw. Magazyny są pełne. Krajowe zapasy wystarczą na ponad 3 miesiące. Rurociągiem „Przyjaźń” ciągle płynie surowiec”.

Sytuacja jest pod kontrolą i nie ma powodów, żeby kupować paliwa na zapas. Apelujemy o odpowiedzialne podejście do sytuacji” – dodają POPiHN i PIPP.

Reakcja PKN Orlen na zawyżanie cen paliw

"Rozwiązujemy natychmiastowo umowy z 9 stacjami sztucznie zawyżającymi ceny. W drodze są wypowiedzenia dla właściciela 8 stacji kupujących nasze paliwa i 1 stacji korzystającej z naszego logo. Będziemy weryfikować wszystkie sygnały dot. manipulacji cenami i bezwzględnie je zwalczać" - poinformował na swoim koncie na Twitterze Daniel Obajtek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu