Nie potrafisz spłacić długów? Za ostatnie 30 złotych ogłoś upadłość konsumencką

Mariusz Niziołek/AIP
Piotr Krzyżanowski
Ciągle rośnie liczba przypadków całkowitego umorzenia długów na wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. Wystarczy 30 złotych, by wniosek o taką upadłość złożyć w sądzie.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się obowiązujące od kilku lat przepisy o tzw. upadłości konsumenckiej. W rezultacie rośnie liczba przypadków całkowitego umorzenia długów na wniosek o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej.

Najważniejszym celem upadłości konsumenckiej jest całkowite lub częściowe oddłużenie konsumenta, co następuję  poprzez umorzenie jego zobowiązań - o ile konsument będzie spełniał określone wymogi.

Przesłanki do wszczęcia postępowania występują w momencie, kiedy osoba fizyczna ma problemy ze spłatą swoich zobowiązań, nie posiada stałych dochodówów lub pracy.

Jak się za to zabrać

Praktycy wskazują, że w takiej sytuacji należy jak najszybciej przygotować wykaz wierzycieli wedle formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości i złożyć stosowny wniosek do sądu upadłościowego, właściwego według miejsca zamieszkania. Istotnym elementem przejścia przez postępowanie jest również zachowanie stałego kontaktu z organem prowadzącym, który je prowadzi i płynna wymiana korespondencji oraz wykazanie zgodnego ze stanem faktycznym powodu, dla którego ogłasza się upadłość. Sam proces można przejść indywidualnie, bez wsparcia kancelarii. Praktycy oceniają, że jeśli argumentacja wnioskodawcy potwierdza jego nadzwyczajną sytuację, która nie wynika z jego lekkomyślności, postępowanie samo w sobie ma charakter przyjazny i pomocny dla wnioskodawcy.

Czytaj też:
Komornicy będą jeszcze mniej skuteczni, a kancelarii ubędzie?

Jeżeli w toku postępowania dłużnik będzie współpracował z syndykiem, wykonywał jego zarządzenia i wyda cały majątek, jeżeli zachodzą odpowiednie przesłanki ma szanse na umorzenie swoich długów nawet bez wykonania planu spłaty. Cała procedura upadłości konsumenckiej może zakończyć się nawet w kilka miesięcy – zwraca uwagę Mariusz Niziołek, adwokat, komplementariusz kancelarii adwokackiej Mariusz Niziołek – Mediator.

Do sądu można bez adwokata

Aktualnie opłata od wniosku o upadłość konsumencką wynosi 30 zł. W postępowaniu nie ma obowiązku korzystania z profesjonalnego pełnomocnika. Korzystając z gotowych formularzy, które należy wypełnić, opłacić i złożyć czekając na decyzję sądu, która może być podjęta na posiedzeniu niejawnym, bez konieczności wyznaczania rozprawy. Polskie prawo przewiduje możliwość przejścia przez procedurę upadłości konsumenckiej raz na 10 lat.

Korzyści dla dłużnika płynące z wykorzystania procedury upadłości konsumenckiej są ogromne. Umorzeniu podlegają zobowiązania wykazanie na liście wierzytelności wymagalne na dzień ogłoszenia upadłości. Konsument zyskuje ten sposób nowe życie, jest znowu atrakcyjnym partnerem dla banków, nie ma problemów z wierzycielami, komornikami, ma szansę na rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Powinien jednak pamiętać o tym aby dwa razy nie popełnić tych samych błędów i starać się nie dopuścić do niekontrolowanego wzrostu swoich zobowiązań – przekonuje Mariusz Niziołek.

Mariusz Niziołek, Mediator - spółka specjalizująca się m.in. w obsłudze osób fizycznych zagrożonych upadłością

Obejrzyj wideo:

Firmy rodzinne wciąż mają dużą przyszłość w Polsce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu