Nie tylko frankowicze! Te osoby mogą domagać się unieważnienia umów kredytowych. Można odzyskać gigantyczne ogromne pieniądze

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
PAP
PAP
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Osoby, które zaciągnęły kredyty w euro i dolarach, mogą domagać się unieważnienia umów podobnie jak frankowicze– wskazuje prawniczka Karolina Pilawska i dodaje, że sytuacja jest podobna do sytuacji frankowiczów. Jak wyjaśnia, korzystny wyrok sądu oznaczać będzie zwrot wpłaconych do banku rat kapitałowo – odsetkowych oraz innych kosztów. – Nieformalnym warunkiem zwiększającym uzyskanie pozytywnej decyzji sądu jest sytuacja, w której suma spłat kredytobiorcy jest co najmniej równa kwocie udostępnionego kapitału w złotych – wyjaśniła.

Spis treści

Kolejni kredytobiorcy mogą ruszyć do sądu. Chodzi o duże pieniądze.
Osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne, powiązane z euro, dolarem amerykańskim czy jenem japońskim, mogą domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych w sądach. Muszą spełnić ten warunek. Wojciech Matusik/ Polska Press

Ustalenie nieważności umowy kredytowej. Chodzi o zamiany kursowe

Według prawniczki, ci którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne, powiązane z euro, dolarem amerykańskim czy jenem japońskim i doświadczają wzrostu wysokości rat kredytowych oraz zadłużenia z uwagi na zamiany kursowe, mogą domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych w sądach. Uważa ona, że korzystny wyrok sądu skutkowałby koniecznością rozliczenia z bankiem kwoty udostępnionego w złotych polskich kapitału.

– W przypadku zaciągnięcia kredytu indeksowanego kurem euro na kwotę 300 tys. zł, gdzie aktualna suma spłat wynosi ok. 470 tys. zł to taki kredytobiorca musiałby zwrócić bankowi wyłącznie kwotę 300 tys. zł – napisała Pilawska w komentarzu.

Dodała też, że w bank byłby zobowiązany do zwrotu na rzecz kredytobiorcy 170 tys. zł. – W efekcie oprócz ustalenia nieważności umowy kredytu (co w praktyce skutkuje zamknięciem kredytu i wykreśleniem hipoteki banku), taki „eurowicz" uzyskałby jeszcze 170 tys. zł. Do tego dochodzą odsetki za opóźnienie na poziomie 11,25 proc. w skali roku od dochodzonej przed sądem kwoty, o które również taki kredytobiorca ma prawo walczyć – wskazała prawniczka.

Zwolnienie z obowiązku spłaty rat zadłużenia. Wyjaśniamy

Pilawska zaznaczyła, że w przypadku kredytów hipotecznych powiązanych z kursem euro czy dolara kredytobiorcy mogą na czas trwania procesu domagać się od sądu wydania postanowienia o zabezpieczeniu, na podstawie którego zostaną zwolnieni z obowiązku płacenia rat kredytu. Dodała, że takie postanowienie jest co do zasady wydawane w terminie kilku tygodni od złożenia pozwu.

– Nieformalnym warunkiem zdecydowanie zwiększającym prawdopodobieństwo uzyskania pozytywnej decyzji sądu jest sytuacja, w której suma spłat kredytobiorcy jest co najmniej równa kwocie udostępnionego kapitału w złotych – wyjaśniła.

W opinii prawniczki, „eurowicze" i „dolarowicze" z punktu widzenia prawa mają takie same prawa jak kredytobiorcy posiadający kredyty powiązane z kursem franka szwajcarskiego.

– Wszystkie te grupy kredytobiorców mogą korzystać z tych samych mechanizmów ochrony prawnej, jeżeli uważają, że ich umowy kredytowe są obarczone wadami prawnymi – podkreśliła i zaznaczyła, że jeśli umowa kredytowa zawiera nieuczciwe klauzule lub jeśli kredytobiorcy nie byli odpowiednio informowani o ryzyku związanym z kursem walutowym, mogą mieć podstawy do dochodzenia swoich praw przed sądem.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że sąd nadzorujący postępowanie egzekucyjne może z urzędu badać potencjalnie nieuczciwy zapis w umowie.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu