Spis treści
Polacy mają ogromne zapasy węgla
Na zlecenie Polskiej Izby Gospodarczej Sprzedawców Węgla firma Minds & Roses przeprowadziła badanie wykorzystania węgla w ogrzewaniu polskich domów. Okazuje się, że ponownie spada liczba osób, które używają węgla jako źródła ciepła - minus 4 proc. w porównaniu z 2023 rokiem. Nadal jednak 28 proc. z nas korzysta z pieców węglowych.
Być może wynika to także z faktu, że jedna trzecia ankietowanych deklaruje, że zapasy węgla wystarczą im nawet na kolejny sezon. Z kolei 68 proc. badanych ma zapas węgla, który wystarczy do końca obecnego sezonu. Jednocześnie wiadomo, że w Polsce nadal używamy przede wszystkim węgla grubego, co wskazuje na to, że ciągle w użyciu są tradycyjne, często nieekologiczne piece węglowe - nowoczesne piece automatyczne wykorzystują drobniejszy węgiel.
Spada sprzedaż pomp ciepła. Ogrzewamy się inaczej
Autorzy badania wskazują na spadek zainteresowania pompami ciepła. Rok do roku to obniżka popularności z 36 do 20 proc.
Znamienny jest wyraźny spadek zainteresowania pompami ciepła, o którym od dłuższego czasu jest głośno. Wyniki badania potwierdzają to, co obserwuje się już od połowy 2023 roku. Rynek nowych urządzeń grzewczych jest powoli odzyskiwany przez kotły gazowe i biomasowe - informuje Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla wskazując na dane z badań Minds & Roses.
Zmiany trendów widać także w programie Czyste Powietrze. Zainteresowanie kotłami gazowymi jest stabilne, od 2022 roku to około 30 proc. wszystkich wniosków o dofinansowanie. Wyraźne zmiany dotyczą jednak pomp ciepła. Tak zmieniał się procent udziału pomp ciepłą we wszystkich wnioskach w programi Czyste Powietrzena przestrzeni ostatnich miesięcy:
styczeń 2023: 64 proc.
czerwiec 2023: 56 proc.
grudzień 2023: 40 proc.
styczeń 2024: 34 proc.
W ciągu jednego roku popularność pomp ciepła spadła zatem o połowę. W danych widać także powód tych spadków. Od września ubiegłego roku wyraźnie rośnie natomiast procent udziału kotłów na biomasę w Czystym Powietrzu. Wzrost z 16 do 29 proc. to także blisko 50 proc. więcej wniosków w ciągu pół roku.
Optymistyczne są jednak prognozy. Nowa pula środków w Czystym Powietrzu powoduje, że przewidywany jest wzrost popularności zarówno pomp ciepła, jak i kotłów gazowych. Statystyki programu Czyste Powietrze z lat 2018-2023 wskazują też na łączny udział kotłów gazowych i pomp ciepła na poziomie ok. 35 proc. dla każdego z tych źródeł ciepła. W ostatnich miesiącach znacznie zyskały jednak kotły na biomasę, które już stanowią blisko 20 proc. wszystkich wniosków.
