Nie wymieniłeś opon na zimowe, odszkodowanie się nie należy...

Zbigniew Biskupski AIP
Janusz Wójtowicz / Polska Press
W Polsce nie ma jeszcze ustawowego obowiązku wymiany opon na zimowe, ale w innych krajach - nawet u naszych sąsiadów - już tak. Jazda na oponach letnich od 1 listopada jest tak niezgodna z prawem drogowym, a w konsekwencji w przypadku wypadku czy awarii ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Sprawdź jak to jest w twoim przypadku.

1 listopada to data, od której w wielu krajach zaczyna się obowiązek posiadania opon zimowych. Państwa, w których przepisy wprost nakazują zmianę ogumienia to: Austria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Słowenia, Słowacja i Szwecja. Tymczasem w Polsce nadal, mimo występowania ostrych zim, nie ma prawnego obowiązku wymiany ogumienia. To kierowca decyduje, czy będzie jeździć na oponach zimowych, uniwersalnych czy letnich. Jedynym wymogiem jest bieżnik opon o wysokości przynajmniej 1,6 mm.

Jazda na letnich oponach przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych nie będzie pretekstem do odmowy odszkodowania z OC czy udzielenia pomocy w ramach assistance.

Choć za niedostosowanie ogumienia pojazdu do warunków atmosferycznych nie grozi mandat, to ze względu na bezpieczeństwo warto zdecydować się na dobór odpowiednich opon w okresie jesienno-zimowym. – Jazda na letnich oponach przy niesprzyjających warunkach pogodowych to większe ryzyko stłuczki czy wypadku. Dlatego zmianę opon na zimowe warto zaplanować już w połowie października, nie czekając do ostatniej chwili. Szczególnie że niedostosowanie ogumienia pojazdu do warunków atmosferycznych może wiązać się z potencjalnym kłopotem z wypłatą odszkodowania z posiadanego ubezpieczenia autocasco – wyjaśnia Jakub Nowiński z multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.

Co z odszkodowaniem i pomocą ubezpieczyciela, gdy kierowca spóźni się z wymianą opon?Przy ubieganiu się o odszkodowanie z polisy autocasco kluczowe znaczenie mają przyjęte w umowie warunki, pod jakimi ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność.

– W przypadku ubezpieczenia AC, podobnie jak przy wszystkich innych ubezpieczeń dobrowolnych, zakres ochrony i podstawy do wypłaty odszkodowania są dokładnie opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Dlatego bezwzględnie należy zapoznać się z ich postanowieniami – dodaje ekspert Superpolisa Ubezpieczenia.

Nawet jeśli w umowie nie ma jasno sformułowanych postanowień dotyczących dostosowania ogumienia do warunków atmosferycznych, nie oznacza to, że kierowca może dopuścić się takiego zaniedbania. Może ono bowiem zostać uznane za rażące niedbalstwo i na tej podstawie ubezpieczyciel zmniejszy wysokość odszkodowania.

Sytuacja wygląda zupełnie odmiennie, gdy o odszkodowanie ubiegamy się w ramach obowiązkowego OC.
– W tym przypadku ubezpieczyciele nie mają swobody w ustalaniu zasad, na jakich udzielana jest ochrona. Wszystkie kwestie reguluje bowiem ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych – wyjaśnia ekspert. Ponieważ nie ma obowiązku zmiany ogumienia na zimowe, to ubezpieczyciel nie może uchylić się od wypłaty odszkodowania z polisy OC tylko dlatego, że pojazd sprawcy lub poszkodowanego mimo niesprzyjających warunków posiadał letnie opony. Dotyczy to także sytuacji, w których korzystanie z „zimówek” mogłoby uchronić przed wypadkiem lub zdecydowanie zmniejszyć jego skutki.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku pomocy udzielanej w ramach komunikacyjnego assistance. Na wsparcie ubezpieczyciela kierowca może liczyć, nawet jeśli bezsporną przyczyną uszkodzenia auta będzie brak opon dostosowanych do panujących na drodze warunków pogodowych.

Gwarancji wypłaty odszkodowania z OC i pomocy ubezpieczyciela w ramach assistance nie należy traktować jako zachęty do jazdy bez odpowiednich opon. Poza ewentualnymi konsekwencjami finansowymi wypadków i kolizji drogowych należy przede wszystkim zadbać o zapewnienie sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego maksymalnego bezpieczeństwa.

A to ciekawe!

Pewnie i tak często płaciśz kartą lub przelewem. W tym tygodniu dodatkowo możesz liczyć na promocje

Papierosy elektroniczne już nie będą ulgą dla kieszeni palaczy. Trzeba zapłacić wszystkie podatki i akcyzę

Komentarze 30

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Goska
Cena zależy od rozmiaru zapewne? Gdzie można sprawdzić cennik?
A
AmadeuszS.
Opony jak się kupuje to na więcej niż jeden sezon więc z perspektywy czasu nie są to ogromne koszty, kilka stów raz na 4 - 5 lat to nie majątek. W zeszłym tygodniu kupiłem w ASO Forda letnie nowe opony za około 800 pln, co wcale nie jest tak drogo. W podobnej cenie widziałem kiedys nawet używane opony, tak że ten...
Znam osobiście kilka takich osób, które zwlekają bardzo długo ze zmianą opon na letnie, albo w ogóle tego nie robią. To nie moja sprawa więc siedzę cicho, ale nie rozumiem takich metod "oszczędzania". Odszkodowanie odszkodowaniem, ale tutaj w grę wchodzą juz kwestie bezpieczeństwa, zimowe opony mają inny bieżnik niz letnie, przyczepność sie zmienia itd.
N
Nikodem
I prawidłowo. Trzeba pamiętać o oponach zimowych, bez nich niekiedy nie ujedziemy nawet metra. Jak szukacie zimówek to polecam logistykaopon.pl - ogromny wybór bo ponad 2 miliony opon!
A
Adam
Temat na czasie, bo zaraz zima zaskoczy drogowców. Sam byłem uczestnikiem wypadku właśnie z tego powodu, że kierowca nie miał zimówek, a jezdnia była oblodzona, miałem problem z uzyskaniem odszkodowanie, ale na szczęście znalazłem firmę odszkodowawczą REFUNDO, pomogli mi.
M
Mirek
może jak niektórych nie przekonują względy bezpieczeństwa to właśnie takie problemy z odszkodowaniem ich przekonają, dla mnie wymiana opon to kwestia oczywista i w auto serwis wadowicka dawno już to załatwiłem, żeby mieć spokojną głowę i pewność, że wożę dzieciaki w maksymalnie bezpiecznych warunkach
e
ekspert Superpolisy
Choć zmiana opon na zimowe nie jest ustawowym obowiązkiem, to znacznie poprawia bezpieczeństwo jazdy i zmniejsza ryzyko wypadku. Pojawiają się też sygnały od kierowców, że brak „zimowek” wpływa na pomniejszenie odszkodowania z AC. Nie warto więc ryzykować i zwlekać ze zmianą ogumienia.
Pozdrawiam, ekspert Superpolisy
o
on.a
Dla bezpieczeństwa nie tylko własnego Ale wszystkich użytkowników dróg zmieniamy opony. Jestem za wprowadzeniem tego obowiązku w Polsce
o
on.a
Jak napisano w artykule w coraz większej ilości krajów wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i przyznam jakiś czas mnie to bulwersowało.... czemu niby ktoś ma mi nakazywać, to moja sprawa(dodam że ja akurat od ładnych kilku lat zmieniam.opony) Jednak zmieniłam zdanie co do przymusu ponieważ wyobraźmy sobie że ktoś spowodował wypadek uderzając w nasze auto tylko dlatego że był na letniakach...
U
Ubea.pl
Odmowa wypłaty odszkodowania ze względu na brak zimowych opon jest dość kontrowersyjną kwestią, dlatego jeśli coś takiego się nam przydarzy, to warto poprosić Rzecznika Finansowego o przyjrzenie się tej kwestii (można to zrobić po wykorzystaniu drogi reklamacji u ubezpieczyciela).

Katarzyna
porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl
z
zWrocka
... obowiązujący w San Escobar
121
Jak to w komunie...?
121
A w Burkina Faso...?
a
abab
U nas w robocie obowiązuje strój letni i zimowy. Nie dość że szef w tym roku czekał z wprowadzeniem letniego aż do lipca (a u nas w kraju często i w tym roku tak było że w czerwcu już zaczyna grzać) to teraz od 16.10 wprowadził zimowy, jak zaczęły się te ciepłe dni... lol? "od do"
J
J23
opona zimowa czy letnia debilowi kierownicy nie pomoże, kiedyś w Polsce były prawdziwe zimy i nikt nie myślał o zimowych oponach bo nie można było kupić żadnych, a w mieścinie naszej jak ktoś nie jest idiotą to bez opon zimowych zimę przejeździ
d
dfv
a ubezpieczyciel nie chapnie kasy!!!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu