Koniec z tanimi e-papierosami: teraz fiskus doliczy ci akcyzę jak za... olej smarowy!

Zbigniew Biskupski AIP
Pawel Miecznik/Polska Press
Uzgodnienia i konsultacje dobiegły końca. W tym tygodniu rząd przyjmie projekt ustawy, która wprowadza akcyzę na papierosy elektroniczne i płyn do papierosów elektronicznych. "Tańszy dymek" staje się więc historią, a palacze dostaną ostro po kieszeni.

Jak uzasadnia objęcie akcyzą papierosów elektronicznych oraz płynów do nich resort finansów, papierosy elektroniczne, w których wykorzystuje się, w celu spożycia pary, płyny zawierające nikotynę lub płyny beznikotynowe, stanowią substytut tradycyjnych wyrobów tytoniowych. W związku z powyższym niniejszy projekt ustawy przewiduje objęcie płynów do papierosów elektronicznych, bez względu na zawartość w nich nikotyny, systemem opodatkowania w zakresie podatku akcyzowego.

W tym celu projekt wprowadza nowe definicje: „płynu do papierosów elektronicznych” i „papierosów elektronicznych”.

Zgodnie z projektem płyn do papierosów elektronicznych będzie wyrobem akcyzowym w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym.

Ponieważ płyny do papierosów elektronicznych nie są wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi na terenie Unii Europejskiej, do których by miały zastosowanie unijne przepisy dotyczące kontroli produkcji i przemieszczania wyrobów akcyzowych, płynu do papierosów elektronicznych w rozumieniu ustawy nie można uznać za wyrób akcyzowy zharmonizowany.

Zgodnie z tą definicją papieros elektroniczny jest to wyrób, który może być wykorzystywany do spożycia pary zawierającej nikotynę za pomocą ustnika lub wszelkie elementy tego wyrobu, w tym kartridże, zbiorniczki i urządzenia bez kartridża lub zbiorniczka. Papierosy elektroniczne mogą być jednorazowego użytku albo wielokrotnego napełniania, za pomocą pojemnika zapasowego lub zbiorniczka lub wielokrotnego ładowania za pomocą kartridży jednorazowych.

Na gruncie ustawy płyn do papierosów elektronicznych będzie miał zatem status wyrobu akcyzowego niewymienionego w załączniku nr 2 do ustawy, objętego stawką akcyzy inna niż stawka zerowa – analogicznie jak np. oleje smarowe.

Projekt przewiduje, że w stosunku do płynu do papierosów elektronicznych będą miały zastosowanie ogólne przepisy dotyczące opodatkowania akcyzą wyrobów akcyzowych, w tym przedmiotu opodatkowania, powstania obowiązku podatkowego, opodatkowania ubytków, właściwości organów podatkowych, rejestracji podmiotów, deklaracji podatkowych i terminów płatności akcyzy oraz importu. W związku z tym, w przedmiotowym zakresie nie są potrzebne odrębne nowe regulacje.

W ostatnim czasie wiele krajów europejskich wprowadziło opodatkowanie płynu do papierosów elektronicznych (Włochy, Portugalia, Rumunia, Łotwa, Słowenia, Finlandia, Grecja, Chorwacja, Węgry, Serbia), zaś kolejne kraje planują wprowadzenie opodatkowania e-papierosów.

Może Cię zainteresuje:
Jeśli po 1 listopada nie wymienisz opon letnich na zimowe, możesz mieć kłopoty z ubezpieczeniem

Pewnie i tak często płaciśz kartą lub przelewem. W tym tygodniu dodatkowo możesz liczyć na promocje

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Ang3l_PL
Jaki product placement
R
Robert P.
Miliony ludzi przeszły na e-papierosy żeby palenie było mniej szkodliwe, pojawiły się bezdymne IQOSy w których nie ma spalania tytoniu i dzięki temu mają o 90 procent mniej szkodliwych substancji a rząd zamiast wspierać zdrowsze palenie chce do niego zniechęcić :/
Głupota czy może jest nas za dużo i ludzie mają wrócić do normalnego palenia żeby szybciej umierać bo brak kasy na emerytury?
K
Kaz
Wielka Brytania namawia palaczy do przejścia na e-papierosy. W brytyjskiej telewizji widzowie zobaczą kampanię przekonującą palaczy do rzucenia palenia używając papierosów elektronicznych. Autorem spotów jest rządowa agencja do spraw zdrowia publicznego. Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia odżegnało się od wytycznych Unii Europejskiej zrównujących papierosy elektroniczne i tradycyjne wyroby tytoniowe i to właśnie w elektronicznej używce widzi szansę na wyjście z nałogu dla ponad 7 milionów palaczy mieszkających na wyspach. Opublikowany w tym roku nowy plan dotyczący walki z nałogiem tytoniowym wskazuje e-papierosy jako narzędzie pomocne w skutecznym rzucaniu palenia, obarczone mniejszym ryzykiem. Decyzję poparł minister zdrowia publicznego, Steve Brine. Autorem kampanii, która ma ruszyć na początku października jest rządowa agencja do spraw zdrowia publicznego - Public Health England (PHE), która opublikowała raport mówiący o 95% mniejszej szkodliwości papierosów elektronicznych w stosunku do tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Zeszłoroczna kampania Stoptober była prowadzona głównie w Internecie i wspierana przez wiele gwiazd.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu