Niemcy: gospodarka na czele problemów według najnowszego sondażu

Eryk Kołodziejek
Pixabay
Zgodnie z najnowszym sondażem przeprowadzonym przez Infratest Dimap dla ARD i "Die Welt", sytuacja gospodarcza jest obecnie najważniejszym problemem dla Niemców. Zaskakująco, kwestie związane z ochroną środowiska straciły na znaczeniu.

Gospodarka na pierwszym miejscu

W piątek opublikowano wyniki sondażu, w którym Niemcy wskazali gospodarkę jako główny problem kraju. Aż 45% respondentów wyraziło zaniepokojenie tym tematem, co oznacza wzrost o 38 punktów procentowych w porównaniu do września 2021 roku. Instytut Niemieckiej Gospodarki opublikował dzień wcześniej pesymistyczne prognozy, sugerując, że niemiecka gospodarka nie wykazuje oznak ożywienia. Eksperci przewidują, że recesja będzie trwała również w przyszłym roku.

Na drugim miejscu znalazła się imigracja, którą wskazało 23% respondentów. Trzecie miejsce zajmują kwestie związane z konfliktami zbrojnymi, pokojem i polityką zagraniczną, które były ważne dla 18% ankietowanych. Ochrona środowiska i zmiany klimatyczne, choć nadal istotne dla 12% Niemców, straciły na znaczeniu o 21 punktów procentowych w porównaniu z wcześniejszym badaniem. Inne ważne problemy to niesprawiedliwość społeczna i ubóstwo (11%) oraz edukacja (8%).

Obawy o przyszłość

Niemcy wyrażają duże zaniepokojenie skutkami kryzysu gospodarczego. Trzy czwarte respondentów ma poważne obawy dotyczące przyszłości kraju jako miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej. Połowa z nich obawia się, że wzrost cen uniemożliwi im opłacanie rachunków. Ponadto, 49% martwi się o problemy finansowe na starość, a 46% o utrzymanie standardu życia w przyszłości. Obawy te są szczególnie silne wśród zwolenników prawicowo-populistycznej partii AfD.

Polityczne preferencje Niemców

W kontekście rozwiązywania najważniejszych problemów, 29% Niemców uważa, że chadecja (CDU/CSU) najlepiej poradziłaby sobie z tymi wyzwaniami. Respondenci przypisali tej partii największe kompetencje w dziedzinie gospodarki (37%), polityki zagranicznej (34%), zarządzania kryzysowego (32%), polityki obronnej (30%), podatków (26%), polityki azylowej i uchodźczej (25%) oraz w odniesieniu do niemieckiego kursu w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie (24%).

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu