NIK: Na mieszkanie socjalne poczekasz nawet 12 lat, a na komunalne 17 lat

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
- W większości skontrolowanych gmin prowadzono niewłaściwą politykę czynszowa oraz nie egzekwowano terminowych wpłat- komentuje prezes NIK Marian Banaś.
- W większości skontrolowanych gmin prowadzono niewłaściwą politykę czynszowa oraz nie egzekwowano terminowych wpłat- komentuje prezes NIK Marian Banaś. Łukasz Kaczanowski/ Polska Press
Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, liczba gospodarstw domowych oczekujących na mieszkanie od gminy wzrosła o 30 proc. Maksymalny czas oczekiwania na lokale socjalne wynosi 12 lat, z kolei na komunalne trze poczekać nawet 17 lat.

Blisko 10 proc. Polaków zamieszkuje lokale przeludnione i w złym stanie technicznym. Według Eurostatu wskaźnik deprywacji, czyli wskaźnik niemożności zaspokojenia podstawowych potrzeb dostosowanych do europejskich warunków życia, plasuje Polskę na piątym miejscu od końca w Europie.

- Gminy od lat borykają się z deficytem mieszkań dostępnych dla rodzin o niskich dochodach. Jak ustaliła NIK, maksymalny czas czekania na lokale socjalne wynosi 12 lat, a na komunalne 17 lat. W większości skontrolowanych gmin prowadzono niewłaściwą politykę czynszowa oraz nie egzekwowano terminowych wpłat- komentuje prezes NIK Marian Banaś.

Zdaniem prezesa NIK powodowało to, że gminom brakowało środków na pokrycie kosztów eksploatacyjnych lokali oraz na modernizację i remonty. - Tylko w trzech przychody z czynszów pokrywały koszty bieżącej eksploatacji. W żadnej nie wystarczyły na planowane remonty i modernizację- tłumaczył..

Czytaj także

- W 11 kontrolowanych jednostkach samorządowych liczba gospodarstw domowych oczekujących na mieszkanie wzrosła o 30 proc, a czas oczekiwania na lokal wynosił nawet 17 lat. Z badań kwestionariuszowych obejmujących 622 gminy wynika, że w 73 proc. z nich potrzeby mieszkaniowe rodzin o niskich dochodach nie zostały zrealizowane- czytamy we wnioskach z raportu.

Jednocześnie z ustaleń NIK wynika, że gminy nie analizowały rzeczywistej sytuacji ekonomicznej lokalnej społeczności podczas diagnozowania potrzeb osób ubiegających się o pomoc mieszkaniową. Zdaniem NIK mogło to skutkować "niewłaściwym określeniem wysokości kryterium dochodowego", a tym samym nieuzasadniony wzrost liczby gospodarstw domowych oczekujących na mieszkanie od gminy.

Po kontroli wskazano na konieczność m.in. określenia minimalnych standardów kontroli społecznej, zmiany podejścia gmin do wieloletnich programów mieszkaniowych, w tym postrzegania ich jako elementu niezbędnego dla racjonalnej polityki mieszkaniowej, dostosowania zasad udzielania pomocy mieszkaniowej do rzeczywistych potrzeb mieszkańców gmin oraz opracowania i przyjęcia przez gminy długofalowej polityki remontowej zmierzającej do zatrzymania postępującej dekapitalizacji zasobu mieszkaniowego.

Czytaj także

NIK pozytywnie oceniła natomiast podejmowanie przez gminy inwestycji służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, jednak ich liczba tylko w niewielkiej części pokrywała potrzeby w tym zakresie, a blisko 77 proc. gmin (z 622 poddanych badaniu) nie oddało do użytkowania ani jednego budynku po 31 grudnia 2016 r.

Nowe składki ZUS dla firm

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bogdan

To dziwne. Bo ja już czekam na socjal 17 lat od 2003 roku. Tak traktuje się ludzi w gminie Malbork. Teraz też coś budowali. Miało być po części komunalne a po części socjalne, jednak w trakcie budowy zmienili przeznaczenie budynku wyłącznie na komunalne...

Tak w tym kraju traktuje się osoby biedne i niepełnosprawne.

I rząd i samorządy mają takich ludzi głęboko w poszanowaniu.

Nie masz kasy to w tym kraju jesteś nikim i możesz zdychać na ulicy oczywiście z dala żeby nie gorszyć innych swoim stanem...

I
Ilona

Zajrzyjcie na ten blog: https://blog.mirjan24.pl/

to świetna dawka inspiracji wnętrzarskich i recenzji!

g
gaas

BUdujta, inni muszą kupować a inni dostają socjalne i po nim tyle samochodów ile mieszkańców.

Jeb any socjalizm

Dodaj ogłoszenie